| Manufacturer Part Number: | SS5P4-E3/87A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Schottky 40V 5A Surface Mount TO-277A (SMPC) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SS5P4-E3/87A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SS5P4-E3/87A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 40V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 5A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 520mV @ 5A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 250µA @ 40V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-277, 3-PowerDFN | |
| Supplier Device Package | TO-277A (SMPC) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 6,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SS5P4-E3/87A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SS5P4-E3/87A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SS5P4-E3/87A is new and unused, you can buy SS5P4-E3/87A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SS5P4-E3/87A.
| GCC17DRYH-S93 | CONN EDGECARD 34POS DIP .100 SLD | GCC17DRYH-S93.pdf | |
| 614008235023 | USB - A, Stacked Receptacle Connector 8 Position Through Hole, Vertical | 614008235023.pdf | |
| USBBFTV71N | USB - B USB 2.0 Receptacle Connector 4 Position Panel Mount, Bulkhead | USBBFTV71N.pdf | |
| SIT8256AC-83-33E-156.250000T | OSC XO 3.3V 156.25MHZ OE | SIT8256AC-83-33E-156.250000T.pdf | |
| SS8550DBU | TRANS PNP 25V 1.5A TO-92 | SS8550DBU.pdf | |
| DSPIC33EP512GP502T-I/SO | dsPIC dsPIC™ 33EP Microcontroller IC 16-Bit 70 MIPs 512KB (170K x 24) FLASH 28-SOIC | DSPIC33EP512GP502T-I/SO.pdf | |
| LM4128AQ1MFX4.1/NOPB | Series Voltage Reference IC ±0.1% 20mA SC-74A, SOT-753 | LM4128AQ1MFX4.1/NOPB.pdf | |
| RR1220Q-750-D | RES SMD 75 OHM 0.5% 1/10W 0805 | RR1220Q-750-D.pdf | |
| RG1005P-7680-D-T10 | RES SMD 768 OHM 0.5% 1/16W 0402 | RG1005P-7680-D-T10.pdf | |
| CA3106E32-15S | 8 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Solder Cup Silver | CA3106E32-15S.pdf | |
| 9-146308-0-37 | 74 Positions Header, Unshrouded, Breakaway Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole, Right Angle Gold | 9-146308-0-37.pdf | |
| 68758-402HLF | 2 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole, Right Angle Tin | 68758-402HLF.pdf | |
| 953214-2000-AR-TP | 14 Position Receptacle, Bottom or Top Entry Connector 0.079" (2.00mm) Surface Mount Gold | 953214-2000-AR-TP.pdf | |
| TNPW2512649KBETG | RES SMD 649K OHM 0.1% 1/2W 2512 | TNPW2512649KBETG.pdf | |
| CMF65470K00DERE | RES 470K OHM 1.5W 0.5% AXIAL | CMF65470K00DERE.pdf |