| Manufacturer Part Number: | SS5P10-E3/87A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE SCHOTTKY 100V 5A TO277A |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SS5P10-E3/87A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SS5P10-E3/87A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 100V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 5A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 880mV @ 5A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 15µA @ 100V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-277, 3-PowerDFN | |
| Supplier Device Package | TO-277A (SMPC) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 6,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SS5P10-E3/87A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SS5P10-E3/87A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SS5P10-E3/87A is new and unused, you can buy SS5P10-E3/87A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SS5P10-E3/87A.
| B43504E227M82 | 220µF 420V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 610 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43504E227M82.pdf | |
| IEG1-1-51F-21.0-AQ-21-V | CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 21A | IEG1-1-51F-21.0-AQ-21-V.pdf | |
| 0285010.HXP | FUSE CERAMIC 10A 250VAC 5X20MM | 0285010.HXP.pdf | |
| SIT8008BC-21-28E-32.000000D | OSC XO 2.8V 32MHZ OE | SIT8008BC-21-28E-32.000000D.pdf | |
| ASA1-24.576MHZ-L-T | 24.576MHz HCMOS XO (Standard) Oscillator Surface Mount 2.5V 10mA Enable/Disable | ASA1-24.576MHZ-L-T.pdf | |
| VI-BTN-IW-F4 | CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W | VI-BTN-IW-F4.pdf | |
| V110C24M100BG3 | CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W | V110C24M100BG3.pdf | |
| PSB363-7LIR | REGULATOR SWITCHING 36V 3A | PSB363-7LIR.pdf | |
| DS4E-SL2-DC9V | General Purpose Relay 4PDT (4 Form C) Through Hole | DS4E-SL2-DC9V.pdf | |
| CRCW06035K60FKEA | RES SMD 5.6K OHM 1% 1/10W 0603 | CRCW06035K60FKEA.pdf | |
| RMC44DRTH | CONN EDGECARD 88POS DIP .100 SLD | RMC44DRTH.pdf | |
| EMM44DRAN | CONN EDGECARD 88POS R/A .156 SLD | EMM44DRAN.pdf | |
| 3-644614-7 | 7 Positions Header, Unshrouded Connector 0.156" (3.96mm) Through Hole, Right Angle Tin | 3-644614-7.pdf | |
| TS12A10D00J0G | 12 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.295" (7.50mm) 270° Free Hanging (In-Line) | TS12A10D00J0G.pdf |