| Manufacturer Part Number: | SS3P5LHM3/87A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Schottky 50V 3A Surface Mount TO-277A (SMPC) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SS3P5LHM3/87A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SS3P5LHM3/87A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Other | DD-005-2015-Rev-0 26/Jan2015 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Not Available | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 50V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 3A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 600mV @ 3A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 150µA @ 50V | |
| Capacitance @ Vr, F | 80pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-277, 3-PowerDFN | |
| Supplier Device Package | TO-277A (SMPC) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 6,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SS3P5LHM3/87A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SS3P5LHM3/87A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SS3P5LHM3/87A is new and unused, you can buy SS3P5LHM3/87A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SS3P5LHM3/87A.
| C308F250MA-TR | FUSE .250 BLACK BARRIER SMD TR | C308F250MA-TR.pdf | |
| FXO-PC725-622.08 | 622.08MHz LVPECL XO (Standard) Oscillator Surface Mount 2.5V 63mA Enable/Disable | FXO-PC725-622.08.pdf | |
| LT1373IS8#TRPBF | Buck, Boost, Cuk, Flyback, Forward Converter, SEPIC Switching Regulator IC Positive or Negative Adjustable 1.245V 1 Output 1.5A (Switch) 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | LT1373IS8#TRPBF.pdf | |
| 32-2113T | Neon Panel Indicator 125V Round with Flat Top, 10.72mm Quick Connect - 0.187" (4.7mm) | 32-2113T.pdf | |
| VI-22W-CY-S | CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W | VI-22W-CY-S.pdf | |
| VE-JTZ-IZ-F4 | CONVERTER MOD DC/DC 2V 10W | VE-JTZ-IZ-F4.pdf | |
| ABC25DTKN-S288 | CONN EDGECARD 50POS .100" | ABC25DTKN-S288.pdf | |
| CIR06CF-10SL-3P-F80-T53-15 | 3 Position Circular Connector Plug, Male Pins Crimp Gold | CIR06CF-10SL-3P-F80-T53-15.pdf | |
| DTS20F13-4BA | 4 Position Circular Connector Receptacle for Female Contacts Panel Mount, Flange Shielded | DTS20F13-4BA.pdf | |
| 132289RP | RP-SMA Connector Receptacle, Male Pin 50 Ohm Board Edge, End Launch; Panel Mount, Bulkhead Solder | 132289RP.pdf | |
| 87900-118HLF | 18 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold or Gold, GXT™ | 87900-118HLF.pdf | |
| 20020131-C041A01LF | 4 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.138" (3.50mm) 45° Through Hole | 20020131-C041A01LF.pdf | |
| 1749340 | 6 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.150" (3.81mm) 90°, Right Angle Through Hole | 1749340.pdf | |
| RT0805BRE07681RL | RES SMD 681 OHM 0.1% 1/8W 0805 | RT0805BRE07681RL.pdf |