| Manufacturer Part Number: | SS3P5L-M3/87A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE SCHOTTKY 50V 3A TO277A |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SS3P5L-M3/87A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SS3P5L-M3/87A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 50V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 3A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 600mV @ 3A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 150µA @ 50V | |
| Capacitance @ Vr, F | 200pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-277, 3-PowerDFN | |
| Supplier Device Package | TO-277A (SMPC) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 6,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SS3P5L-M3/87A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SS3P5L-M3/87A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SS3P5L-M3/87A is new and unused, you can buy SS3P5L-M3/87A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SS3P5L-M3/87A.
| SIT8009AI-82-18E-133.333000Y | OSC XO 1.8V 133.333MHZ OE | SIT8009AI-82-18E-133.333000Y.pdf | |
| B39871B3762Z810 | FILTER SAW 868.3MHZ REMOTE SMD | B39871B3762Z810.pdf | |
| LTST-C195KGJRKT | Green, Red 571nm Green, 631nm Red LED Indication - Discrete 2V Green, 2V Red 0606 (1616 Metric) | LTST-C195KGJRKT.pdf | |
| TXD2SS-6V | General Purpose Relay DPDT (2 Form C) Surface Mount | TXD2SS-6V.pdf | |
| AA0402FR-073M65L | RES SMD 3.65M OHM 1% 1/16W 0402 | AA0402FR-073M65L.pdf | |
| ABC19DRTN-S734 | CONN EDGECARD 38POS DIP .100 SLD | ABC19DRTN-S734.pdf | |
| EZC40DRXH | CONN EDGE DUAL .100 DIP 80POS | EZC40DRXH.pdf | |
| CA3102E20-33SB05 | 11 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Cup Silver | CA3102E20-33SB05.pdf | |
| CN1020A28G42S8-200 | 42 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Crimp Gold | CN1020A28G42S8-200.pdf | |
| DTS26F19-32SC-LC | 32 Position Circular Connector Plug for Female Contacts Free Hanging (In-Line) Shielded | DTS26F19-32SC-LC.pdf | |
| TVS06RK-25-11BE | TV 11C 2#20 9#10 SKT PLUG | TVS06RK-25-11BE.pdf | |
| SDS107-PRP2-F25-SN33-11 | 25 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector, Through Hole, Right Angle Solder | SDS107-PRP2-F25-SN33-11.pdf | |
| BCS-117-L-S-PE | 17 Position Receptacle, Pass Through Connector Gold 0.100" (2.54mm) Through Hole | BCS-117-L-S-PE.pdf | |
| SMS4RE3TR29 | 4 Position Receptacle Connector 0.200" (5.08mm) Through Hole Tin | SMS4RE3TR29.pdf |