| Manufacturer Part Number: | SS3P5L-M3/86A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE SCHOTTKY 50V 3A TO277A |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SS3P5L-M3/86A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SS3P5L-M3/86A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 50V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 3A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 600mV @ 3A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 150µA @ 50V | |
| Capacitance @ Vr, F | 200pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-277, 3-PowerDFN | |
| Supplier Device Package | TO-277A (SMPC) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 1,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SS3P5L-M3/86A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SS3P5L-M3/86A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SS3P5L-M3/86A is new and unused, you can buy SS3P5L-M3/86A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SS3P5L-M3/86A.
| 0MNB025.X | CIR BRKR 25A 12VDC AUTO RESET | 0MNB025.X.pdf | |
| 09031966979 | DIN-SIGNAL C096MS-3 0C1-2-V9 | 09031966979.pdf | |
| DTA114ECAT116 | TRANS PREBIAS PNP 200MW SST3 | DTA114ECAT116.pdf | |
| VE-262-EU-S | CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W | VE-262-EU-S.pdf | |
| MI-J70-IA-F4 | CONVERT DC/DC 165VIN 5VOUT 10W | MI-J70-IA-F4.pdf | |
| RER65F1580PCSL | RES CHAS MNT 158 OHM 1% 10W | RER65F1580PCSL.pdf | |
| PATT0402L1R50FGT1 | RES SMD 1.5 OHM 1% 1/20W 0402 | PATT0402L1R50FGT1.pdf | |
| EMM31DTMS-S189 | CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD | EMM31DTMS-S189.pdf | |
| HSC40DRTF | CONN EDGECARD 80POS DIP .100 SLD | HSC40DRTF.pdf | |
| HFW12R-1STE9LF | 12 Position FFC, FPC Connector Contacts, Bottom 0.039" (1.00mm) Surface Mount, Right Angle | HFW12R-1STE9LF.pdf | |
| 2-382882-1 | CONN IC DIP SOCKET 6POS TIN | 2-382882-1.pdf | |
| ELFF19130 | 19 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.197" (5.00mm) 90° Free Hanging (In-Line) | ELFF19130.pdf | |
| SMM02070C5103FBP00 | RES SMD 510K OHM 1% 1W MELF | SMM02070C5103FBP00.pdf | |
| RN60C9312FRE6 | RES 93.1K OHM 1/4W 1% AXIAL | RN60C9312FRE6.pdf |