| Manufacturer Part Number: | SS3P5HM3/85A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE SCHOTTKY 50V 3A DO220AA |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SS3P5HM3/85A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SS3P5HM3/85A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 50V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 3A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 780mV @ 3A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 100µA @ 50V | |
| Capacitance @ Vr, F | 80pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Operating Temperature - Junction | * | |
| Standard Package | 10,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SS3P5HM3/85A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SS3P5HM3/85A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SS3P5HM3/85A is new and unused, you can buy SS3P5HM3/85A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SS3P5HM3/85A.
| D682Z25Z5UH65J5R | 6800pF 100V Ceramic Capacitor Z5U Radial, Disc 0.256" Dia (6.50mm) | D682Z25Z5UH65J5R.pdf | |
| ACC31HETH | CONN EDGE .100 31POS HL LOW P | ACC31HETH.pdf | |
| MCP48FEB22-E/UN | 12 Bit Digital to Analog Converter 2 10-MSOP | MCP48FEB22-E/UN.pdf | |
| XC4008E-2PG191C | IC FPGA 144 I/O 191CPGA | XC4008E-2PG191C.pdf | |
| REC5-4805SRW/H6/A/SMD/CTRL | CONV DC/DC 5W 36-72VIN 05VOUT | REC5-4805SRW/H6/A/SMD/CTRL.pdf | |
| VI-BWY-EV-F1 | CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W | VI-BWY-EV-F1.pdf | |
| V300A3V3E200BN | CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 200W | V300A3V3E200BN.pdf | |
| VI-23J-CY-S | CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W | VI-23J-CY-S.pdf | |
| MS3126F20-41PF187 | 41 Position Circular Connector Plug, Male Pins Crimp Gold | MS3126F20-41PF187.pdf | |
| 0399910306 | 6 Position Terminal Block Plug for Unshrouded Header 0.197" (5.00mm) 90° Free Hanging (In-Line) | 0399910306.pdf | |
| OSTHF167080 | 16 Position Wire to Board Terminal Block Vertical with Board 0.197" (5.00mm) Through Hole | OSTHF167080.pdf |