| Manufacturer Part Number: | SS3P4L-M3/87A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE SCHOTTKY 40V 3A TO277A |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SS3P4L-M3/87A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SS3P4L-M3/87A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 40V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 3A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 470mV @ 3A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 250µA @ 40V | |
| Capacitance @ Vr, F | 280pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-277, 3-PowerDFN | |
| Supplier Device Package | TO-277A (SMPC) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 6,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SS3P4L-M3/87A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SS3P4L-M3/87A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SS3P4L-M3/87A is new and unused, you can buy SS3P4L-M3/87A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SS3P4L-M3/87A.
| CL05A104KQ5NNNC | 0.10µF 6.3V Ceramic Capacitor X5R 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | CL05A104KQ5NNNC.pdf | |
| 10114508-S0J-50DLF | XCEDE RIGHT 6PVH 4COL WK | 10114508-S0J-50DLF.pdf | |
| 51940-249 | PWRBLADE VERT LF REC | 51940-249.pdf | |
| SD103AW-13 | Diode Schottky 40V 350mA (DC) Surface Mount SOD-123 | SD103AW-13.pdf | |
| KSB707YTU | TRANS PNP 60V 7A TO-220 | KSB707YTU.pdf | |
| 8N3SV75BC-0111CDI8 | VCXO IC 500MHz 6-CLCC | 8N3SV75BC-0111CDI8.pdf | |
| R12P12S/X2 | CONVERTER DC/DC 12VIN 12VOUT 1W | R12P12S/X2.pdf | |
| PT4244N | CONV DC/DC 12V .85A VERT 10-SIP | PT4244N.pdf | |
| D38999/26MF32HA | 32 Position Circular Connector Plug, Male Pins Crimp Gold | D38999/26MF32HA.pdf | |
| 1619747 | 6 Position Circular Connector Plug for Male Contacts Free Hanging (In-Line) Shielded | 1619747.pdf | |
| 2-2198618-5 | 25 Position Two Piece Backshell Connector Silver 45° Shielded | 2-2198618-5.pdf | |
| CMF551M1200FKRE | RES 1.12M OHM 1/2W 1% AXIAL | CMF551M1200FKRE.pdf |