| Manufacturer Part Number: | SS3P4L-M3/86A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 21010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE SCHOTTKY 40V 3A TO277A |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SS3P4L-M3/86A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SS3P4L-M3/86A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | Schottky Diode | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 40V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 3A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 470mV @ 3A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 250µA @ 40V | |
| Capacitance @ Vr, F | 280pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-277, 3-PowerDFN | |
| Supplier Device Package | TO-277A (SMPC) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 1,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SS3P4L-M3/86A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SS3P4L-M3/86A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SS3P4L-M3/86A is new and unused, you can buy SS3P4L-M3/86A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SS3P4L-M3/86A.
| LELK1-31930-9-V | CIR BRKR MAG-HYDR LEVER | LELK1-31930-9-V.pdf | |
| MAP6KE6.8CAE3 | TVS DIODE 5.8VWM 10.5VC T18 | MAP6KE6.8CAE3.pdf | |
| ABC17DEYS | CONN EDGE .100 34POS DR LOW P | ABC17DEYS.pdf | |
| 501LAL-ABAF | 32kHz ~ 100MHz LVCMOS CMEMS® Programmable Oscillator Surface Mount 1.8V 8.9mA Enable/Disable | 501LAL-ABAF.pdf | |
| EPC2039ENGRT | TRANS GAN 80V 6.8A BUMPED DIE | EPC2039ENGRT.pdf | |
| STW81200TR | IC SYNTHESIZER VFQFPN | STW81200TR.pdf | |
| S6E2GK6H0AGV20000 | ARM® Cortex®-M4F FM4 S6E2GK Microcontroller IC 32-Bit 180MHz 512KB (512K x 8) FLASH 144-LQFP (20x20) | S6E2GK6H0AGV20000.pdf | |
| MP28223DD-LF-Z | IC REG BUCK SYNC 6V 1.5A | MP28223DD-LF-Z.pdf | |
| KTR18EZPJ320 | RES SMD 32 OHM 5% 1/4W 1206 | KTR18EZPJ320.pdf | |
| OSTTK060580 | 6 Position Wire to Board Terminal Block Horizontal with Board 0.197" (5.00mm) Through Hole | OSTTK060580.pdf | |
| CP0005130R0KE66 | RES 130 OHM 5W 10% AXIAL | CP0005130R0KE66.pdf | |
| RN55D6811FRSL | RES 6.81K OHM 1/8W 1% AXIAL | RN55D6811FRSL.pdf |