| Manufacturer Part Number: | SS3P3L-M3/86A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE SCHOTTKY 30V 3A TO277A |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SS3P3L-M3/86A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SS3P3L-M3/86A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 30V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 3A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 470mV @ 3A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 250µA @ 30V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-277, 3-PowerDFN | |
| Supplier Device Package | TO-277A (SMPC) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 1,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SS3P3L-M3/86A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SS3P3L-M3/86A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SS3P3L-M3/86A is new and unused, you can buy SS3P3L-M3/86A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SS3P3L-M3/86A.
| MKP385310100JDM2B0 | 10000pF Film Capacitor 350V 1000V (1kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial 0.492" L x 0.197" W (12.50mm x 5.00mm) | MKP385310100JDM2B0.pdf | |
| 416F384X3IAT | 38.4MHz ±15ppm Crystal 10pF 200 Ohm -40°C ~ 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) | 416F384X3IAT.pdf | |
| PA4307.824NLT | 820µH Unshielded Wirewound Inductor 320mA 10.82 Ohm Max Nonstandard | PA4307.824NLT.pdf | |
| 8N4SV75EC-0040CDI | VCXO IC 622.08MHz 6-CLCC | 8N4SV75EC-0040CDI.pdf | |
| VE-J5D-EW-F2 | CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W | VE-J5D-EW-F2.pdf | |
| VE-23Z-CY-B1 | CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W | VE-23Z-CY-B1.pdf | |
| AYM36DTAH-S189 | CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD | AYM36DTAH-S189.pdf | |
| CA3108F18-11SB | 5 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Solder Cup Silver | CA3108F18-11SB.pdf | |
| D38999/20KH35SN | 100 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp Gold | D38999/20KH35SN.pdf | |
| FCC17-E09SA-450 | 9 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector, Through Hole, Right Angle Solder | FCC17-E09SA-450.pdf | |
| 1722982316 | 16 Positions Header, Shrouded Connector 0.138" (3.50mm) Through Hole Gold | 1722982316.pdf | |
| 3159-1-00-34-00-00-08-0 | PC Pin Terminal Connector Through Hole Gold 0.045" (1.14mm) Dia | 3159-1-00-34-00-00-08-0.pdf | |
| 744C043331JTR | RES ARRAY 2 RES 330 OHM 1210 | 744C043331JTR.pdf | |
| RNC55H7501FPRSL | RES 7.5K OHM 1/8W 1% AXIAL | RNC55H7501FPRSL.pdf |