| Manufacturer Part Number: | SS3P3HE3/85A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Schottky 30V 3A Surface Mount DO-220AA (SMP) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SS3P3HE3/85A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SS3P3HE3/85A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 30V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 3A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 580mV @ 3A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 200µA @ 30V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 10,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SS3P3HE3/85A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SS3P3HE3/85A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SS3P3HE3/85A is new and unused, you can buy SS3P3HE3/85A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SS3P3HE3/85A.
| EKMM401VSD681MA60T | 680µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | EKMM401VSD681MA60T.pdf | |
| KZE50VB10RM5X7LL | 10µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | KZE50VB10RM5X7LL.pdf | |
| SMCJ10C-E3/9AT | TVS DIODE 10VWM 18.8VC SMC | SMCJ10C-E3/9AT.pdf | |
| RCA32DCBD | CONN EDGECARD 64POS R/A .125 SLD | RCA32DCBD.pdf | |
| GBB15DHAD | CONN EDGECARD 30POS R/A .050 SLD | GBB15DHAD.pdf | |
| IKP20N60T | IGBT Trench Field Stop 600V 40A 166W Through Hole PG-TO220-3 | IKP20N60T.pdf | |
| ER1641-473KR | 47µH Unshielded Inductor 195mA 2.11 Ohm Max Axial | ER1641-473KR.pdf | |
| AT89S4051-24SUR | 8051 89S Microcontroller IC 8-Bit 24MHz 4KB (4K x 8) FLASH 20-SOIC | AT89S4051-24SUR.pdf | |
| AT49F001T-12PC | IC FLASH 1MBIT 120NS 32DIP | AT49F001T-12PC.pdf | |
| AP7365-28YG-13 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.8V 600mA SOT-89-3 | AP7365-28YG-13.pdf | |
| DRC3P60B400R2 | SOLID STATE RELAY 48-600 VAC | DRC3P60B400R2.pdf | |
| FGG.1B.307.CLAD52 | 7 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup Gold | FGG.1B.307.CLAD52.pdf | |
| PT08CP-18-30S | 30 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Crimp Gold | PT08CP-18-30S.pdf | |
| 3-146481-8 | 38 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole | 3-146481-8.pdf |