| Manufacturer Part Number: | SS2PH9HE3/84A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Schottky 90V 2A Surface Mount DO-220AA (SMP) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SS2PH9HE3/84A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SS2PH9HE3/84A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 90V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 2A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 800mV @ 2A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1µA @ 90V | |
| Capacitance @ Vr, F | 65pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SS2PH9HE3/84A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SS2PH9HE3/84A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SS2PH9HE3/84A is new and unused, you can buy SS2PH9HE3/84A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SS2PH9HE3/84A.
| VJ0603D1R0BXAAC | 1pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | VJ0603D1R0BXAAC.pdf | |
| MKT1818510066W | 1µF Film Capacitor 40V 63V Polyester, Metallized Radial 0.394" L x 0.197" W (10.00mm x 5.00mm) | MKT1818510066W.pdf | |
| BFC237535472 | 4700pF Film Capacitor 500V 1600V (1.6kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial 1.024" L x 0.236" W (26.00mm x 6.00mm) | BFC237535472.pdf | |
| ZXMN6A08E6TA | MOSFET N-CH 60V 2.8A SOT23-6 | ZXMN6A08E6TA.pdf | |
| P409EL474M275AH101 | RC EMI Filter 1st Order Low Pass 1 Channel R = 100 Ohms, C = 0.47µF Radial | P409EL474M275AH101.pdf | |
| 103R-681G | 680nH Unshielded Inductor 435mA 520 mOhm Max 2-SMD | 103R-681G.pdf | |
| S25FL512SDPMFI013 | IC FLASH 512MBIT 66MHZ 16SOIC | S25FL512SDPMFI013.pdf | |
| S-1133B51-U5T1G | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 5.1V 300mA SOT-89-5 | S-1133B51-U5T1G.pdf | |
| REC3-123.3SRW/H4/C/SMD-R | CONV DC/DC 3W 9-18VIN 3.3VOUT | REC3-123.3SRW/H4/C/SMD-R.pdf | |
| VI-J21-EZ | CONVERTER MOD DC/DC 12V 25W | VI-J21-EZ.pdf | |
| VE-2VT-IY-B1 | CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W | VE-2VT-IY-B1.pdf | |
| TRR01MZPJ100 | RES SMD 10 OHM 5% 1/16W 0402 | TRR01MZPJ100.pdf | |
| PT00E-18-30P(SR) | 30 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Solder Cup Gold | PT00E-18-30P(SR).pdf | |
| PT01E22-36P | PT 36C 36#20 PIN RECP | PT01E22-36P.pdf | |
| 87894-414HLF | 14 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Tin | 87894-414HLF.pdf |