| Manufacturer Part Number: | SS2PH5HM3/85A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE SCHOTTKY 50V 2A DO220AA |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SS2PH5HM3/85A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SS2PH5HM3/85A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | Automotive, AEC-Q101 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 50V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 2A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 800mV @ 2A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 2µA @ 50V | |
| Capacitance @ Vr, F | 93pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C | |
| Standard Package | 20,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SS2PH5HM3/85A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SS2PH5HM3/85A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SS2PH5HM3/85A is new and unused, you can buy SS2PH5HM3/85A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SS2PH5HM3/85A.
| M39003/01-6370/TR | 0.68µF Hermetically Sealed Tantalum Capacitors 100V Axial 0.185" Dia x 0.474" L (4.70mm x 12.04mm) | M39003/01-6370/TR.pdf | |
| EBA31DRSI | CONN EDGECARD 62POS .125" | EBA31DRSI.pdf | |
| NRVBA320T3G | Diode Schottky 20V 3A Surface Mount SMA | NRVBA320T3G.pdf | |
| MAX14587EEWL+T | IC SWITCH ANLG 5V DPDT WLP | MAX14587EEWL+T.pdf | |
| SN74LVC2G07DCKRG4 | Buffer, Non-Inverting 2 Element 1 Bit per Element Open Drain Output SC-70-6 | SN74LVC2G07DCKRG4.pdf | |
| RV6NAYSD252A | 2.5k Ohm 1 Gang Linear Panel Mount Potentiometer None 1 Turn Carbon 0.5W, 1/2W Solder Lug | RV6NAYSD252A.pdf | |
| V375B24H200BF3 | CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W | V375B24H200BF3.pdf | |
| VI-22P-MX | CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W | VI-22P-MX.pdf | |
| ERJ-14NF3602U | RES SMD 36K OHM 1% 1/2W 1210 | ERJ-14NF3602U.pdf | |
| BACC45FM10-5PH | 5 Position Circular Connector Receptacle for Male Contacts Panel Mount, Flange | BACC45FM10-5PH.pdf | |
| PHP00603E1470BBT1 | RES SMD 147 OHM 0.1% 3/8W 0603 | PHP00603E1470BBT1.pdf | |
| M55342H06B17E4RWS | RES SMD 17.4K OHM 1% 0.15W 0705 | M55342H06B17E4RWS.pdf |