| Manufacturer Part Number: | SS2P6HE3/85A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Schottky 60V 2A Surface Mount DO-220AA (SMP) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SS2P6HE3/85A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SS2P6HE3/85A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 60V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 2A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 700mV @ 2A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 100µA @ 60V | |
| Capacitance @ Vr, F | 80pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 10,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SS2P6HE3/85A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SS2P6HE3/85A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SS2P6HE3/85A is new and unused, you can buy SS2P6HE3/85A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SS2P6HE3/85A.
| MAL205978689E3 | 68µF 385V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 1.87 Ohm @ 100Hz 10000 Hrs @ 105°C | MAL205978689E3.pdf | |
| MAL209675821E3 | 820µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - 5 Lead 128 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 85°C | MAL209675821E3.pdf | |
| BFC237590389 | 430pF Film Capacitor 400V 1000V (1kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial 0.571" L x 0.217" W (14.50mm x 5.50mm) | BFC237590389.pdf | |
| M39003/01-7046 | 2.7µF Hermetically Sealed Tantalum Capacitors 15V Axial 0.135" Dia x 0.286" L (3.43mm x 7.26mm) | M39003/01-7046.pdf | |
| LM4050CEM3-4.1/NOPB | Shunt Voltage Reference IC ±0.5% 15mA TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 | LM4050CEM3-4.1/NOPB.pdf | |
| SLA580BC4TT32 | Blue 470nm LED Indication - Discrete 3.2V Radial | SLA580BC4TT32.pdf | |
| JSE0824D12 | DC/DC CONVERTER 12V -12V 8W | JSE0824D12.pdf | |
| VI-21N-EY-S | CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W | VI-21N-EY-S.pdf | |
| AIB2-36-7PS | GT 47C 7#12 40#16 PIN RECP BOX | AIB2-36-7PS.pdf | |
| FGG.3B.314.CLAD82 | 14 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup Gold | FGG.3B.314.CLAD82.pdf | |
| KJB7T9F35SA | 6 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp Gold | KJB7T9F35SA.pdf | |
| 1418882-1 | CONN COVER FOR 62POS RCPT HSG | 1418882-1.pdf | |
| 4816P-T02-510 | RES ARRAY 15 RES 51 OHM 16SOIC | 4816P-T02-510.pdf |