| Manufacturer Part Number: | SS2P5-M3/85A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE SCHOTTKY 50V 2A DO220AA |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SS2P5-M3/85A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SS2P5-M3/85A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 50V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 2A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 700mV @ 2A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 100µA @ 50V | |
| Capacitance @ Vr, F | 80pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 10,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SS2P5-M3/85A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SS2P5-M3/85A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SS2P5-M3/85A is new and unused, you can buy SS2P5-M3/85A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SS2P5-M3/85A.
| C901U470JYSDBAWL40 | 47pF 400VAC Ceramic Capacitor SL Radial, Disc 0.276" Dia (7.00mm) | C901U470JYSDBAWL40.pdf | |
| M39003/01-6329 | 0.033µF Hermetically Sealed Tantalum Capacitors 100V Axial 0.135" Dia x 0.286" L (3.43mm x 7.26mm) | M39003/01-6329.pdf | |
| SCRH4D28-181 | 180µH Shielded Inductor 440mA 1.54 Ohm Max Nonstandard | SCRH4D28-181.pdf | |
| MB90022PF-GS-364 | IC MCU 16B FFMC-16F-0.35 100QFP | MB90022PF-GS-364.pdf | |
| ADA4077-2BRZ-R7 | General Purpose Amplifier 2 Circuit 8-SOIC | ADA4077-2BRZ-R7.pdf | |
| FODM3053R4 | Optoisolator Triac Output 3750Vrms 1 Channel 4-Mini-Flat | FODM3053R4.pdf | |
| PYB30-Q48-S5 | DC/DC CONVERTER 5V 30W | PYB30-Q48-S5.pdf | |
| V72A36M400BL | CONVERTER MOD DC/DC 36V 400W | V72A36M400BL.pdf | |
| CD2450E1VR | Solid State Relay DPST (2 Form A) Hockey Puck | CD2450E1VR.pdf | |
| MCR03ERTF1583 | RES SMD 158K OHM 1% 1/10W 0603 | MCR03ERTF1583.pdf | |
| MCR10EZHF1202 | RES SMD 12K OHM 1% 1/8W 0805 | MCR10EZHF1202.pdf | |
| 171-050-213R031 | 50 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector, Through Hole Solder | 171-050-213R031.pdf | |
| 54121-118081200LF | 8 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold, GXT™ Through Hole | 54121-118081200LF.pdf | |
| 832-10-096-30-001101 | 96 Positions Header, Unshrouded Connector 0.079" (2.00mm) Surface Mount Gold | 832-10-096-30-001101.pdf |