| Manufacturer Part Number: | SS2P4HE3/85A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Schottky 40V 2A Surface Mount DO-220AA (SMP) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SS2P4HE3/85A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SS2P4HE3/85A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 40V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 2A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 550mV @ 2A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 150µA @ 40V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 10,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SS2P4HE3/85A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SS2P4HE3/85A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SS2P4HE3/85A is new and unused, you can buy SS2P4HE3/85A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SS2P4HE3/85A.
| BFC237513752 | 7500pF Film Capacitor 300V 630V Polypropylene (PP), Metallized Radial 0.728" L x 0.236" W (18.50mm x 6.00mm) | BFC237513752.pdf | |
| CWR26MC106KCHB | 10µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 35V 2915 (7338 Metric) 500 mOhm 0.285" L x 0.150" W (7.24mm x 3.81mm) | CWR26MC106KCHB.pdf | |
| 11330-82 | DISC BLOCK ASSY | 11330-82.pdf | |
| 209-2-25521-11 | CIR BRKR MAG-HYDR | 209-2-25521-11.pdf | |
| BZT03C110-TR | TVS DIODE 91VWM 152VC SOD57 | BZT03C110-TR.pdf | |
| HLMP-3750-L00B2 | LED Circuit Board Indicator Single Red Clear 1.9V 20mA Round with Domed Top, 5mm (T-1 3/4) Through Hole, Right Angle | HLMP-3750-L00B2.pdf | |
| VE-JN0-CX-F2 | CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W | VE-JN0-CX-F2.pdf | |
| LM4929MMBD | LM4929 Boomer® Headphones, 2-Channel (Stereo) Output Class AB Audio Amplifier Evaluation Board | LM4929MMBD.pdf | |
| SSQ-149-03-S-S | 49 Position Receptacle Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold | SSQ-149-03-S-S.pdf | |
| RCP1206W51R0GS3 | RES SMD 51 OHM 2% 11W 1206 | RCP1206W51R0GS3.pdf | |
| RG3216V-1820-P-T1 | RES SMD 182 OHM 0.02% 1/4W 1206 | RG3216V-1820-P-T1.pdf | |
| Y11723K01000B0W | RES SMD 3.01KOHM 0.1% 1/10W 0805 | Y11723K01000B0W.pdf |