| Manufacturer Part Number: | SS2P4-E3/85A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Schottky 40V 2A Surface Mount DO-220AA (SMP) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SS2P4-E3/85A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SS2P4-E3/85A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 40V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 2A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 550mV @ 2A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 150µA @ 40V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 10,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SS2P4-E3/85A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SS2P4-E3/85A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SS2P4-E3/85A is new and unused, you can buy SS2P4-E3/85A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SS2P4-E3/85A.
| R5F2136CWKFP#W4 | R8C R8C/36W Microcontroller IC 16-Bit 20MHz 128KB (128K x 8) FLASH 64-LFQFP (10x10) | R5F2136CWKFP#W4.pdf | |
| ICL3238EIA-T | 5/3 Transceiver Full RS232 28-SSOP | ICL3238EIA-T.pdf | |
| LMV339IDT | Comparator General Purpose Open Drain 14-SO | LMV339IDT.pdf | |
| SML-210LTT86 | Red LED Indication - Discrete 1.75V 0805 (2012 Metric) | SML-210LTT86.pdf | |
| VE-24P-CY-F4 | CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W | VE-24P-CY-F4.pdf | |
| VE-JNB-MW-F4 | CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W | VE-JNB-MW-F4.pdf | |
| DC782A-M | LTC2238 - 10 Bit 65M Samples per Second Analog to Digital Converter (ADC) Evaluation Board | DC782A-M.pdf | |
| 20C419 | Clip, Hold Down KRP Sockets | 20C419.pdf | |
| CTV06RW-13-8PD | 8 Position Circular Connector Plug, Male Pins Crimp Gold | CTV06RW-13-8PD.pdf | |
| BACC63CD12SA3SZ | CONN 2C 2#16S PIN RECP | BACC63CD12SA3SZ.pdf | |
| SR30-10WR-7SE | 7 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder | SR30-10WR-7SE.pdf | |
| FTSH-119-01-L-DH | 38 Positions Header, Unshrouded Connector 0.050" (1.27mm) Surface Mount, Right Angle Gold | FTSH-119-01-L-DH.pdf | |
| RC2010FK-076R2L | RES SMD 6.2 OHM 1% 3/4W 2010 | RC2010FK-076R2L.pdf | |
| RT1206BRC0720K5L | RES SMD 20.5K OHM 0.1% 1/4W 1206 | RT1206BRC0720K5L.pdf |