| Manufacturer Part Number: | SS2P3LHE3/85A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Schottky 30V 2A Surface Mount DO-220AA (SMP) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SS2P3LHE3/85A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SS2P3LHE3/85A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 30V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 2A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 500mV @ 2A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 200µA @ 30V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 10,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SS2P3LHE3/85A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SS2P3LHE3/85A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SS2P3LHE3/85A is new and unused, you can buy SS2P3LHE3/85A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SS2P3LHE3/85A.
| 604D212F016GJ7 | 2100µF 16V Aluminum Capacitors Axial, Can - 4 Leads | 604D212F016GJ7.pdf | |
| SPP-7M600 | FUSE MOD 600A 700V STUD | SPP-7M600.pdf | |
| RBM18DREH-S328 | CONN EDGECARD .156" 18POS EYELET | RBM18DREH-S328.pdf | |
| 8N4QV01LG-0105CDI8 | VCXO IC 110MHz 10-CLCC | 8N4QV01LG-0105CDI8.pdf | |
| LTC1290BISW#TRPBF | Data Acquisition System (DAS), ADC 12 bit 50k Serial, Parallel 20-SOIC | LTC1290BISW#TRPBF.pdf | |
| UPD70F3781GF-GAT-AX | V850ES V850ES/Jx3-E Microcontroller IC 32-Bit 50MHz 384KB (384K x 8) FLASH | UPD70F3781GF-GAT-AX.pdf | |
| LM4040DIM3-4.1+T | Shunt Voltage Reference IC ±1% 15mA TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 | LM4040DIM3-4.1+T.pdf | |
| LV5768M-MPB-H | Buck Regulator Positive Output Step-Down DC-DC Controller IC 14-MFPS | LV5768M-MPB-H.pdf | |
| NHD-C0220AU-FSW-FTS | Character LCD Display Module Transflective 5 x 8 Dots FSTN - Film Super-Twisted Nematic LED - White Parallel 69.50mm x 25.00mm x 5.80mm | NHD-C0220AU-FSW-FTS.pdf | |
| T010010 | Electromechanical Relay TinkerKit Platform Evaluation Expansion Board | T010010.pdf | |
| BACC63CT13D98PD | BACC 10C 10#20 PIN PLUG OD CAD | BACC63CT13D98PD.pdf | |
| EHT5FPKG | 5 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Solder Silver | EHT5FPKG.pdf | |
| 76314-207LF | 14 Position Receptacle Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold | 76314-207LF.pdf | |
| AT1206CRD071K07L | RES SMD 1.07KOHM 0.25% 1/4W 1206 | AT1206CRD071K07L.pdf |