| Manufacturer Part Number: | SS2P2L-E3/85A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Schottky 20V 2A Surface Mount DO-220AA (SMP) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SS2P2L-E3/85A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SS2P2L-E3/85A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 20V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 2A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 500mV @ 2A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 200µA @ 20V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 10,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SS2P2L-E3/85A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SS2P2L-E3/85A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SS2P2L-E3/85A is new and unused, you can buy SS2P2L-E3/85A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SS2P2L-E3/85A.
| EEU-FC1C821S | 820µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | EEU-FC1C821S.pdf | |
| DE2B3KY151KA3BM02F | 150pF 250VAC Ceramic Capacitor B Radial, Disc 0.276" Dia (7.00mm) | DE2B3KY151KA3BM02F.pdf | |
| 0070.7541.B1 | VARISTOR 120V 3.5KA DISC 10MM | 0070.7541.B1.pdf | |
| GCC18DRTN-S734 | CONN EDGECARD 36POS DIP .100 SLD | GCC18DRTN-S734.pdf | |
| SD20C-330-R | 33µH Shielded Wirewound Inductor 913mA 310 mOhm Nonstandard | SD20C-330-R.pdf | |
| AD8014ART-REEL7 | Current Feedback Amplifier 1 Circuit SOT-23-5 | AD8014ART-REEL7.pdf | |
| 74LCX16373TTR | D-Type Transparent Latch 2 Channel 8:8 IC Tri-State 48-TSSOP | 74LCX16373TTR.pdf | |
| V48B28C250BS2 | CONVERTER MOD DC/DC 28V 250W | V48B28C250BS2.pdf | |
| CA3106F18-4SB | 4 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Solder Cup Silver | CA3106F18-4SB.pdf | |
| JBXER0G04MSSDSR | 4 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Solder Cup Gold | JBXER0G04MSSDSR.pdf | |
| PC07A-18-32S | 32 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Cup Gold | PC07A-18-32S.pdf | |
| CA3100E16-7SB02 | 3 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp Silver | CA3100E16-7SB02.pdf | |
| CMF6029K400FKEA70 | RES 29.4K OHM 1W 1% AXIAL | CMF6029K400FKEA70.pdf | |
| CMF558K4500DHR6 | RES 8.45K OHM 1/2W .5% AXIAL | CMF558K4500DHR6.pdf |