| Manufacturer Part Number: | SS1P6LHM3/84A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE SCHOTTKY 60V 1A DO220AA |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SS1P6LHM3/84A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SS1P6LHM3/84A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 60V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 1A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 590mV @ 1A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 100µA @ 60V | |
| Capacitance @ Vr, F | 80pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SS1P6LHM3/84A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SS1P6LHM3/84A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SS1P6LHM3/84A is new and unused, you can buy SS1P6LHM3/84A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SS1P6LHM3/84A.
| 58334-105 | METRAL HDR 4RX1M SIG | 58334-105.pdf | |
| 4590R-685K | 6.8mH Unshielded Wirewound Inductor 340mA 5.75 Ohm Max Axial | 4590R-685K.pdf | |
| IDCS5020ER2R2M | 2.2µH Shielded Wirewound Inductor 3.8A 32 mOhm Max Nonstandard | IDCS5020ER2R2M.pdf | |
| S1812-221J | 220nH Shielded Inductor 1.154A 150 mOhm Max 1812 (4532 Metric) | S1812-221J.pdf | |
| W25Q32DWZPIG | IC FLASH 32MBIT 104MHZ 8WSON | W25Q32DWZPIG.pdf | |
| MI-J21-MY-B1 | CONVERT DC/DC 28VIN 12VOUT 50W | MI-J21-MY-B1.pdf | |
| TVS07RF-11-5PC | 5 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp Gold | TVS07RF-11-5PC.pdf | |
| PCA.0S.304.CLLC37 | 4 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets and Male Pins Solder Cup Gold | PCA.0S.304.CLLC37.pdf | |
| TVP00RF-13-32PB-P35 | 32 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Solder Gold | TVP00RF-13-32PB-P35.pdf | |
| 88-194636-7S | 47 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Solder Cup Silver | 88-194636-7S.pdf | |
| M80-8281242 | 12 Positions Header, Shrouded Connector 0.079" (2.00mm) Surface Mount Gold | M80-8281242.pdf | |
| 2-87160-4 | 24 Positions Header, Unshrouded Connector 0.156" (3.96mm) Through Hole Tin-Lead | 2-87160-4.pdf |