| Manufacturer Part Number: | SS1P5LHM3/84A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE SCHOTTKY 50V 1A DO220AA |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SS1P5LHM3/84A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SS1P5LHM3/84A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 50V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 1A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 590mV @ 1A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 100µA @ 50V | |
| Capacitance @ Vr, F | 80pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SS1P5LHM3/84A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SS1P5LHM3/84A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SS1P5LHM3/84A is new and unused, you can buy SS1P5LHM3/84A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SS1P5LHM3/84A.
| GRM2165C2A272JA01J | 2700pF 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | GRM2165C2A272JA01J.pdf | |
| FG11X7S1H106KRT06 | 10µF 50V Ceramic Capacitor X7S Radial 0.217" L x 0.157" W (5.50mm x 4.00mm) | FG11X7S1H106KRT06.pdf | |
| 646484-1 | 150 Position Shroud for Male Pins Connector Gray Through Hole Hard Metric, Type AB19 | 646484-1.pdf | |
| GBA35DTMH | CONN EDGECARD 70POS R/A .125 SLD | GBA35DTMH.pdf | |
| SN74LVC244ADWR | Buffer, Non-Inverting 2 Element 4 Bit per Element Push-Pull Output 20-SOIC | SN74LVC244ADWR.pdf | |
| VI-2WB-EV-F1 | CONVERTER MOD DC/DC 95V 150W | VI-2WB-EV-F1.pdf | |
| 7021-D-I-700 | 700mA 32V (Max) Constant Current LED Driver Buck Topology 1 Output | 7021-D-I-700.pdf | |
| 5-146276-2 | 2 Positions Header, Unshrouded, Breakaway Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold | 5-146276-2.pdf | |
| 961128-6804-AR | 28 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold | 961128-6804-AR.pdf | |
| PPTC162LJBN-RC | 32 Position Header Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole, Right Angle Tin | PPTC162LJBN-RC.pdf | |
| CPF1206B16K9E1 | RES SMD 16.9K OHM 0.1% 1/8W 1206 | CPF1206B16K9E1.pdf | |
| CMF70221K00FKRE | RES 221K OHM 1.75W 1% AXIAL | CMF70221K00FKRE.pdf | |
| RNC50H2211FSR36 | RES 2.21K OHM 1/10W 1% AXIAL | RNC50H2211FSR36.pdf |