| Manufacturer Part Number: | SS1P5LHE3/84A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Schottky 50V 1A Surface Mount DO-220AA (SMP) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SS1P5LHE3/84A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SS1P5LHE3/84A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 50V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 1A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 590mV @ 1A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 100µA @ 50V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SS1P5LHE3/84A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SS1P5LHE3/84A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SS1P5LHE3/84A is new and unused, you can buy SS1P5LHE3/84A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SS1P5LHE3/84A.
| VJ0402D1R1CLXAP | 1.1pF 25V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric) 0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm) | VJ0402D1R1CLXAP.pdf | |
| BFC237112154 | 0.15µF Film Capacitor 40V 63V Polyester, Metallized Radial 0.394" L x 0.118" W (10.00mm x 3.00mm) | BFC237112154.pdf | |
| T95R106K050ESAS | 10µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 50V 2824 (7260 Metric) 650 mOhm 0.283" L x 0.236" W (7.20mm x 6.00mm) | T95R106K050ESAS.pdf | |
| DSPIC33EV64GM002-E/SO | dsPIC Automotive, AEC-Q100, dsPIC™ 33EV Microcontroller IC 16-Bit 60 MIPs 64KB (22K x 24) FLASH 28-SOIC | DSPIC33EV64GM002-E/SO.pdf | |
| TDA2040V | Amplifier IC 1-Channel (Mono) Class AB 5-PENTAWATT | TDA2040V.pdf | |
| IS61VPS51236A-200TQLI | IC SRAM 18MB 200MHZ 100TQFP | IS61VPS51236A-200TQLI.pdf | |
| CR0603-FX-1003ELF | RES SMD 100K OHM 1% 1/10W 0603 | CR0603-FX-1003ELF.pdf | |
| KPT01E16-8SDZ | 8 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Cup Gold | KPT01E16-8SDZ.pdf | |
| CTVPS00RF-25-8BE | CTV 8C 8#8(TWIN) SKT RECP | CTVPS00RF-25-8BE.pdf | |
| MMB02070C8202FB200 | RES SMD 82K OHM 1% 1W 0207 | MMB02070C8202FB200.pdf | |
| CW02C50R00JE70 | RES 50 OHM 3.25W 5% AXIAL | CW02C50R00JE70.pdf | |
| PNP5WVJR-73-0R22 | RES 0.22 OHM 5W 5% AXIAL | PNP5WVJR-73-0R22.pdf |