| Manufacturer Part Number: | SS1P4L-E3/85A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Schottky 40V 1.5A Surface Mount DO-220AA (SMP) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SS1P4L-E3/85A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SS1P4L-E3/85A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 40V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 1.5A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 480mV @ 1A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 150µA @ 40V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 10,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SS1P4L-E3/85A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SS1P4L-E3/85A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SS1P4L-E3/85A is new and unused, you can buy SS1P4L-E3/85A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SS1P4L-E3/85A.
| 35TKV100M6.3X8 | 100µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 160 mohm @ 100kHz 2000 Hrs @ 105°C | 35TKV100M6.3X8.pdf | |
| EDLNF104A5R5C | 100mF Supercap 5.5V Radial, Can 75 Ohm @ 1kHz 1000 Hrs @ 70°C 0.531" Dia (13.50mm) | EDLNF104A5R5C.pdf | |
| LDBAA2220GC5N0 | 0.022µF Film Capacitor 16V Polyphenylene Sulfide (PPS), Metallized - Stacked 1206 (3216 Metric) 0.130" L x 0.067" W (3.30mm x 1.70mm) | LDBAA2220GC5N0.pdf | |
| P2604UBLRP | SIDACTOR 4CHP 440V 250A MS013 | P2604UBLRP.pdf | |
| GEC35DRXS | CONN EDGECARD 70POS DIP .100 SLD | GEC35DRXS.pdf | |
| SIT8209AI-81-33E-135.00000T | OSC XO 3.3V 135MHZ OE | SIT8209AI-81-33E-135.00000T.pdf | |
| ADS7950SBRGET | 12 Bit Analog to Digital Converter 4 Input 1 SAR 24-VQFN (4x4) | ADS7950SBRGET.pdf | |
| SN75C3232DRE4 | 2/2 Transceiver Full RS232 16-SOIC | SN75C3232DRE4.pdf | |
| MC34063ADR2 | Buck, Boost Switching Regulator IC Positive or Negative Adjustable 1.25V 1 Output 1.5A (Switch) 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | MC34063ADR2.pdf | |
| VE-J5Z-EZ-S | CONVERTER MOD DC/DC 2V 10W | VE-J5Z-EZ-S.pdf | |
| FMM06DRES | CONN EDGECARD 12POS .156 EYELET | FMM06DRES.pdf | |
| CA3102E14S-9SWBF80 | 2 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp Silver | CA3102E14S-9SWBF80.pdf | |
| 803-83-004-10-132101 | 4 Position Socket Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold | 803-83-004-10-132101.pdf | |
| RCP0505W10R0JS3 | RES SMD 10 OHM 5% 5W 0505 | RCP0505W10R0JS3.pdf |