| Manufacturer Part Number: | SS1P4-M3/85A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE SCHOTTKY 40V 1A DO220AA |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SS1P4-M3/85A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SS1P4-M3/85A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 40V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 1A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 530mV @ 1A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 150µA @ 40V | |
| Capacitance @ Vr, F | 70pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 10,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SS1P4-M3/85A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SS1P4-M3/85A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SS1P4-M3/85A is new and unused, you can buy SS1P4-M3/85A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SS1P4-M3/85A.
| CKG57KX7R2A475K335JH | 4.7µF 100V Ceramic Capacitor X7R Nonstandard SMD 0.236" L x 0.197" W (6.00mm x 5.00mm) | CKG57KX7R2A475K335JH.pdf | |
| CKG57KX7S1H106K335JJ | 10µF 50V Ceramic Capacitor X7S Nonstandard SMD 0.236" L x 0.197" W (6.00mm x 5.00mm) | CKG57KX7S1H106K335JJ.pdf | |
| BK/S505-V-800-R | FUSE CERAMIC 800MA 250VAC 5X20MM | BK/S505-V-800-R.pdf | |
| MXLSMLJ58CAE3 | TVS DIODE 58VWM 93.6VC DO214AB | MXLSMLJ58CAE3.pdf | |
| CZRL5225B-G | Zener Diode 3V 500mW ±5% Surface Mount SOD-80 MiniMELF | CZRL5225B-G.pdf | |
| CLF10040T-100M-D | 10µH Shielded Wirewound Inductor 3.3A 31.2 mOhm Max Nonstandard | CLF10040T-100M-D.pdf | |
| 24AA256UID-I/P | IC EEPROM 256KBIT 400KHZ 8DIP | 24AA256UID-I/P.pdf | |
| VI-B52-MU-F2 | CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W | VI-B52-MU-F2.pdf | |
| CA3106R24-19SA206 | 12 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Solder Cup Silver | CA3106R24-19SA206.pdf | |
| CTV07RW-19-35A | CTV 66C 66#22D PIN J/N RECP | CTV07RW-19-35A.pdf | |
| RNF12JTD470K | RES 470K OHM 1/2W 5% AXIAL | RNF12JTD470K.pdf | |
| MBA02040C9769FRP00 | RES 97.6 OHM 0.4W 1% AXIAL | MBA02040C9769FRP00.pdf | |
| CMF559M1000JNRE | RES 9.1M OHM 1/2W 5% AXIAL | CMF559M1000JNRE.pdf |