| Manufacturer Part Number: | SS1P3-E3/85A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE SCHOTTKY 30V 1A DO220AA |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SS1P3-E3/85A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SS1P3-E3/85A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 30V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 1A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 500mV @ 1A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 150µA @ 30V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 10,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SS1P3-E3/85A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SS1P3-E3/85A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SS1P3-E3/85A is new and unused, you can buy SS1P3-E3/85A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SS1P3-E3/85A.
| EEU-FC2A330B | 33µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | EEU-FC2A330B.pdf | |
| UPJ0J821MPD1TA | 820µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | UPJ0J821MPD1TA.pdf | |
| C907U909DZNDCAWL40 | 9pF 440VAC Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial, Disc 0.276" Dia (7.00mm) | C907U909DZNDCAWL40.pdf | |
| ASFL1-11.0592MHZ-EK-T | 11.0592MHz HCMOS, TTL XO (Standard) Oscillator Surface Mount 3.3V 15mA Enable/Disable | ASFL1-11.0592MHZ-EK-T.pdf | |
| SIT1602AI-11-18E-25.000000E | Oscillator | SIT1602AI-11-18E-25.000000E.pdf | |
| MAX232AEUE+ | 2/2 Transceiver Full RS232 16-TSSOP | MAX232AEUE+.pdf | |
| VI-B73-EW-F1 | CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W | VI-B73-EW-F1.pdf | |
| VI-B1X-IW-F1 | CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W | VI-B1X-IW-F1.pdf | |
| RCB64DHFD | CONN EDGECARD 128POS .050 SMD | RCB64DHFD.pdf | |
| ABM28DSSH-S328 | CONN EDGECARD 56POS .156" | ABM28DSSH-S328.pdf | |
| DJT10E25-35BN | 128 Position Circular Connector Receptacle for Female Contacts Panel Mount, Flange | DJT10E25-35BN.pdf | |
| L17RRD2F14100 | DSUB SCKT RR RELEASE CNTCT | L17RRD2F14100.pdf | |
| 1209300000 | CONN BASE SIDE ENTRY SZ6 PG21 | 1209300000.pdf | |
| 5440444 | 8 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.197" (5.00mm) 270° Free Hanging (In-Line) | 5440444.pdf |