| Manufacturer Part Number: | SS1P3-E3/84A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Schottky 30V 1A Surface Mount DO-220AA (SMP) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SS1P3-E3/84A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SS1P3-E3/84A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 30V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 1A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 500mV @ 1A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 150µA @ 30V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SS1P3-E3/84A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SS1P3-E3/84A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SS1P3-E3/84A is new and unused, you can buy SS1P3-E3/84A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SS1P3-E3/84A.
| MKP385439040JIM2T0 | 0.39µF Film Capacitor 200V 400V Polypropylene (PP), Metallized Radial 1.024" L x 0.276" W (26.00mm x 7.00mm) | MKP385439040JIM2T0.pdf | |
| 1N5938BRL | Zener Diode 36V 3W ±5% Through Hole Axial | 1N5938BRL.pdf | |
| S6E2H14G0AGV20000 | ARM® Cortex®-M4F FM4 S6E2H1 Microcontroller IC 32-Bit 160MHz 288KB (288K x 8) FLASH 120-LQFP (16x16) | S6E2H14G0AGV20000.pdf | |
| TC75S59F,LF | Comparator General Purpose Open Drain SMV | TC75S59F,LF.pdf | |
| TPS2045P | IC 440MA PWR DIST SWITCH 8-DIP | TPS2045P.pdf | |
| BQ500212ARGZR | Wireless Power Transmitter PMIC 48-VQFN (7x7) | BQ500212ARGZR.pdf | |
| GP1FAV51TK0F | Fiber Optic Transmitter with Driver 660nm 13.2Mbps -21 ~ -15dBm 4.75 V ~ 5.25 V 13mA | GP1FAV51TK0F.pdf | |
| PDB12-F4251-254BF | 250k Ohm 1 Gang Linear Through Hole Potentiometer None 1 Turn Carbon 0.08W PC Pins, Board Locks | PDB12-F4251-254BF.pdf | |
| ERJ-1GNJ2R0C | RES SMD 2 OHM 5% 1/20W 0201 | ERJ-1GNJ2R0C.pdf | |
| 97-3107B20-19PY-417 | AB 3C 3#8 PIN PLUG | 97-3107B20-19PY-417.pdf | |
| 4281-7SG-3ES | 7 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Gold | 4281-7SG-3ES.pdf | |
| 0395177803 | 3 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.150" (3.81mm) 270° Free Hanging (In-Line) | 0395177803.pdf | |
| RT1206CRB07232KL | RES SMD 232K OHM 0.25% 1/4W 1206 | RT1206CRB07232KL.pdf | |
| Y44870R02000F9W | RES SMD 0.02 OHM 1% 1W 2512 | Y44870R02000F9W.pdf |