| Manufacturer Part Number: | SS15P3S-M3/86A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Schottky 30V 15A Surface Mount TO-277A (SMPC) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SS15P3S-M3/86A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SS15P3S-M3/86A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 30V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 15A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 570mV @ 15A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1mA @ 30V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-277, 3-PowerDFN | |
| Supplier Device Package | TO-277A (SMPC) | |
| Operating Temperature - Junction | 200°C (Max) | |
| Standard Package | 1,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SS15P3S-M3/86A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SS15P3S-M3/86A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SS15P3S-M3/86A is new and unused, you can buy SS15P3S-M3/86A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SS15P3S-M3/86A.
| VJ0402D200KLXAJ | 20pF 25V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric) 0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm) | VJ0402D200KLXAJ.pdf | |
| RMC18DREI-S93 | CONN EDGECARD 36POS .100 EYELET | RMC18DREI-S93.pdf | |
| B78108S1682K | 6.8µH Unshielded Wirewound Inductor 670mA 510 mOhm Max Axial | B78108S1682K.pdf | |
| 8N3SV76KC-0135CDI | VCXO IC 25MHz 6-CLCC | 8N3SV76KC-0135CDI.pdf | |
| OPA4171AQPWRQ1 | General Purpose Amplifier 4 Circuit Rail-to-Rail 14-TSSOP | OPA4171AQPWRQ1.pdf | |
| 97-3107B20-27SX | AB 14C 14#16 SKT PLUG | 97-3107B20-27SX.pdf | |
| 179437-6 | 6 Position Connector Receptacle, Outer Shroud Contacts Surface Mount Tin | 179437-6.pdf | |
| 91932-31169 | 69 Position Connector Receptacle, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold or Gold, GXT™ | 91932-31169.pdf | |
| 77313-401-24LF | 24 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Tin | 77313-401-24LF.pdf | |
| GEC29SFBN-M30 | 29 Positions Header, Unshrouded, Breakaway Connector 0.100" (2.54mm) Surface Mount Tin | GEC29SFBN-M30.pdf | |
| TJHD22613 | SIZE 22D, CLASS D, HIGH DENSITY | TJHD22613.pdf | |
| PHP00603E2180BBT1 | RES SMD 218 OHM 0.1% 3/8W 0603 | PHP00603E2180BBT1.pdf | |
| MNR18ERAPJ510 | RES ARRAY 8 RES 51 OHM 1606 | MNR18ERAPJ510.pdf |