| Manufacturer Part Number: | SS12P4CHM3/87A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Arrays |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 40V 6A Surface Mount TO-277, 3-PowerDFN |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SS12P4CHM3/87A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SS12P4CHM3/87A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Other | DD-005-2015-Rev-0 26/Jan2015 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Arrays | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Not Available | |
| Diode Configuration | 1 Pair Common Cathode | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 40V | |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 6A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 520mV @ 6A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 500µA @ 40V | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-277, 3-PowerDFN | |
| Supplier Device Package | TO-277A (SMPC) | |
| Standard Package | 6,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SS12P4CHM3/87A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SS12P4CHM3/87A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SS12P4CHM3/87A is new and unused, you can buy SS12P4CHM3/87A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SS12P4CHM3/87A.
| MAL214699606E3 | 1500µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 5000 Hrs @ 125°C | MAL214699606E3.pdf | |
| AU1PD-M3/85A | DIODE AVALANCHE 200V 1A DO220AA | AU1PD-M3/85A.pdf | |
| 744834405 | 5mH @ 10kHz 2 Line Common Mode Choke Through Hole 4A DCR 50 mOhm | 744834405.pdf | |
| 5AGXMB7G4F40I5 | IC FPGA 704 I/O 1517FBGA | 5AGXMB7G4F40I5.pdf | |
| MAX851ISA+ | Charge Pump Switching Regulator IC Negative Adjustable (Fixed) -1.28V (-4.1V) 1 Output 5mA 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | MAX851ISA+.pdf | |
| MIC37501-2.5BR TR | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.5V S-PAK-7 | MIC37501-2.5BR TR.pdf | |
| MTE1S0503MC-R | DC/DC CONVERTER 3.3V 303MA 1W | MTE1S0503MC-R.pdf | |
| RMCF1206JT4K30 | RES SMD 4.3K OHM 5% 1/4W 1206 | RMCF1206JT4K30.pdf | |
| RT0603FRE07237KL | RES SMD 237K OHM 1% 1/10W 0603 | RT0603FRE07237KL.pdf | |
| CTVP00RF-17-73SB-S2AD | 73 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Gold | CTVP00RF-17-73SB-S2AD.pdf | |
| CA3108R32-6PF80 | 23 Position Circular Connector Plug, Male Pins Crimp Silver | CA3108R32-6PF80.pdf | |
| 06-0511-10 | CONN SOCKET SIP 6POS TIN | 06-0511-10.pdf | |
| TNPW120652K3BETA | RES SMD 52.3K OHM 0.1% 1/4W 1206 | TNPW120652K3BETA.pdf |