| Manufacturer Part Number: | SS12P4CHM3/86A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Arrays |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 40V 6A Surface Mount TO-277, 3-PowerDFN |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SS12P4CHM3/86A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SS12P4CHM3/86A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Other | DD-005-2015-Rev-0 26/Jan2015 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Arrays | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Not Available | |
| Diode Configuration | 1 Pair Common Cathode | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 40V | |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 6A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 520mV @ 6A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 500µA @ 40V | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-277, 3-PowerDFN | |
| Supplier Device Package | TO-277A (SMPC) | |
| Standard Package | 1,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SS12P4CHM3/86A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SS12P4CHM3/86A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SS12P4CHM3/86A is new and unused, you can buy SS12P4CHM3/86A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SS12P4CHM3/86A.
| 30D206F150DH2T | 20µF 150V Aluminum Capacitors Axial, Can 2000 Hrs @ 85°C | 30D206F150DH2T.pdf | |
| 251R15S5R6BV4E | 5.6pF 250V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric) 0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm) | 251R15S5R6BV4E.pdf | |
| T86D686K010ESAL | 68µF Molded Tantalum Capacitors 10V 2917 (7343 Metric) 350 mOhm 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm) | T86D686K010ESAL.pdf | |
| P1304UCLRP | SIDACTOR 4CHP 240V 400A MS013 | P1304UCLRP.pdf | |
| ECC35DRYH-S93 | CONN EDGECARD 70POS DIP .100 SLD | ECC35DRYH-S93.pdf | |
| AIML-1008HC-1R0M-T | 1µH Shielded Multilayer Inductor 1.6A 85 mOhm 1008 (2520 Metric) | AIML-1008HC-1R0M-T.pdf | |
| TL88K4K70E | RES CHAS MNT 4.7K OHM 10% 114W | TL88K4K70E.pdf | |
| AA1206FR-0752R3L | RES SMD 52.3 OHM 1% 1/4W 1206 | AA1206FR-0752R3L.pdf | |
| TVS06RS-25-24SA | 24 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Crimp Gold | TVS06RS-25-24SA.pdf | |
| 350-80-110-00-024101 | 10 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Tin | 350-80-110-00-024101.pdf | |
| 322-83-163-41-001101 | 63 Position Socket Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold | 322-83-163-41-001101.pdf | |
| RNCF1206CTC887R | RES SMD 887 OHM 0.25% 1/4W 1206 | RNCF1206CTC887R.pdf |