| Manufacturer Part Number: | SS12P3LHM3/87A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Schottky 30V 12A Surface Mount TO-277A (SMPC) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SS12P3LHM3/87A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SS12P3LHM3/87A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Other | DD-005-2015-Rev-0 26/Jan2015 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Not Available | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 30V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 12A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 560mV @ 12A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1mA @ 30V | |
| Capacitance @ Vr, F | 930pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-277, 3-PowerDFN | |
| Supplier Device Package | TO-277A (SMPC) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 6,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SS12P3LHM3/87A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SS12P3LHM3/87A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SS12P3LHM3/87A is new and unused, you can buy SS12P3LHM3/87A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SS12P3LHM3/87A.
| CGA1A2X7R1C222K030BA | 2200pF 16V Ceramic Capacitor X7R 0201 (0603 Metric) 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm) | CGA1A2X7R1C222K030BA.pdf | |
| K101M15X7RK5UH5 | 100pF 200V Ceramic Capacitor X7R Radial 0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm) | K101M15X7RK5UH5.pdf | |
| PHB-5R0H155-R | 1.5F Supercap 5V Radial, Can, Horizontal 330 mOhm @ 100Hz 1000 Hrs @ 70°C 0.866" L x 0.681" W (22.00mm x 17.30mm) | PHB-5R0H155-R.pdf | |
| F339MX231031KCM2B0 | 10000pF Film Capacitor 310V 630V Polypropylene (PP), Metallized Radial 0.394" L x 0.157" W (10.00mm x 4.00mm) | F339MX231031KCM2B0.pdf | |
| RCX160N20 | MOSFET N-CH 200V 16A TO220 | RCX160N20.pdf | |
| DM1612X560R-00 | 46 Ohm Impedance Ferrite Bead 1612 (4030 Metric) Surface Mount 10A 1 Lines 4 mOhm Max DCR -55°C ~ 125°C | DM1612X560R-00.pdf | |
| EP3C5U256C6N | IC FPGA 182 I/O 256UBGA | EP3C5U256C6N.pdf | |
| LTC3854EDDB#TRMPBF | Buck Regulator Positive Output Step-Down DC-DC Controller IC 12-DFN (3x2) | LTC3854EDDB#TRMPBF.pdf | |
| PT6655F | DC/DC CONVERTER 15V 60W | PT6655F.pdf | |
| 2-1393238-8 | RELAY GEN PURP | 2-1393238-8.pdf | |
| CR1206-JW-303ELF | RES SMD 30K OHM 5% 1/4W 1206 | CR1206-JW-303ELF.pdf | |
| FSM18DSEI | CONN EDGECARD 36POS .156 EYELET | FSM18DSEI.pdf | |
| DTS24F23-21JC | 21 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp Gold | DTS24F23-21JC.pdf |