| Manufacturer Part Number: | SS12P3L-M3/86A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE SCHOTTKY 30V 12A TO277A |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SS12P3L-M3/86A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SS12P3L-M3/86A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | Schottky Diode | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 30V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 12A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 560mV @ 12A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1mA @ 30V | |
| Capacitance @ Vr, F | 930pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-277, 3-PowerDFN | |
| Supplier Device Package | TO-277A (SMPC) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 1,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SS12P3L-M3/86A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SS12P3L-M3/86A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SS12P3L-M3/86A is new and unused, you can buy SS12P3L-M3/86A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SS12P3L-M3/86A.
| 08055A3R6CAT2A | 3.6pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm) | 08055A3R6CAT2A.pdf | |
| 516-280-301-004 | RETAINER RING | 516-280-301-004.pdf | |
| ASGTX-C-51.840MHZ-2-T2 | 51.84MHz LVCMOS VCTCXO Oscillator Surface Mount 3.135 V ~ 3.465 V 45mA | ASGTX-C-51.840MHZ-2-T2.pdf | |
| MMSZ4716-E3-18 | Zener Diode 39V 500mW ±5% Surface Mount SOD-123 | MMSZ4716-E3-18.pdf | |
| 1N5918BE3/TR13 | Zener Diode 5.1V 1.5W ±5% Through Hole DO-204AL (DO-41) | 1N5918BE3/TR13.pdf | |
| ISL9011IRKCZ | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 2 Output 2.85V, 1.8V 150mA, 300mA 10-DFN (3x3) | ISL9011IRKCZ.pdf | |
| MI-27L-MW-S | CONVERT DC/DC 165VIN 28VOUT 100W | MI-27L-MW-S.pdf | |
| IAC-24 | AC Input Module 90 ~ 140VAC (120VAC Nom) Input 24VDC (20 ~ 30VDC) Supply | IAC-24.pdf | |
| CA3100R20-14P | 5 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Solder Cup Silver | CA3100R20-14P.pdf | |
| CA3102E20A9SXB | 9 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Cup Silver | CA3102E20A9SXB.pdf | |
| 641213-2 | 2 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold | 641213-2.pdf | |
| PHP00805E1131BST1 | RES SMD 1.13K OHM 0.1% 5/8W 0805 | PHP00805E1131BST1.pdf | |
| CMF20110K00GKRE | RES 110K OHM 1W 2% AXIAL | CMF20110K00GKRE.pdf |