| Manufacturer Part Number: | SS10PH9-M3/87A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Schottky 90V 10A Surface Mount TO-277A (SMPC) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SS10PH9-M3/87A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SS10PH9-M3/87A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Assembly/Origin | DD-19-2014 Rev 0 07/Aug/2014 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 90V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 10A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 880mV @ 10A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 90V | |
| Capacitance @ Vr, F | 270pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-277, 3-PowerDFN | |
| Supplier Device Package | TO-277A (SMPC) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C | |
| Standard Package | 6,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SS10PH9-M3/87A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SS10PH9-M3/87A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SS10PH9-M3/87A is new and unused, you can buy SS10PH9-M3/87A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SS10PH9-M3/87A.
| 2220AC332MAT1A | 3300pF 1000V (1kV) Ceramic Capacitor X7R 2220 (5750 Metric) 0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm) | 2220AC332MAT1A.pdf | |
| MKP1840410255M | 0.1µF Film Capacitor 160V 250V Polypropylene (PP), Metallized Radial 0.394" L x 0.197" W (10.00mm x 5.00mm) | MKP1840410255M.pdf | |
| MKP385639025JYI2T0 | 39µF Film Capacitor 160V 250V Polypropylene (PP), Metallized Radial 2.264" L x 0.984" W (57.50mm x 25.00mm) | MKP385639025JYI2T0.pdf | |
| M39003/09-0043 | 56µF Hermetically Sealed Tantalum Capacitors 20V Axial 100 mOhm 0.351" Dia x 0.786" L (8.92mm x 19.96mm) | M39003/09-0043.pdf | |
| V27ZA4P | VARISTOR 27V 1KA DISC 14MM | V27ZA4P.pdf | |
| 723643L12PF8 | IC FIFO SYNC 1024X36 128QFP | 723643L12PF8.pdf | |
| CD74HC11MT | AND Gate IC 3 Channel 14-SOIC | CD74HC11MT.pdf | |
| XMLHVW-Q0-0000-0000LS4E6 | LED Lighting Xlamp® XM-L HVW White, Warm 3500K 46V 44mA 110° 2-SMD, No Lead, Exposed Pad | XMLHVW-Q0-0000-0000LS4E6.pdf | |
| VI-20D-EX | CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W | VI-20D-EX.pdf | |
| ASM25DSEP-S243 | CONN EDGECARD 50POS .156 EYELET | ASM25DSEP-S243.pdf | |
| TV07RF-23-151SE-LC | HD 38999 151C 151#23 SKT RECP | TV07RF-23-151SE-LC.pdf | |
| D38999/24MG39JB-LC | CONN HSG RCPT JAM NUT 39POS SKT | D38999/24MG39JB-LC.pdf | |
| 88886-420HLF | 20 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Tin | 88886-420HLF.pdf |