| Manufacturer Part Number: | SS10PH45HM3/87A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Schottky 45V 10A Surface Mount TO-277A (SMPC) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SS10PH45HM3/87A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SS10PH45HM3/87A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Other | DD-005-2015-Rev-0 26/Jan2015 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Not Available | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 45V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 10A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 720mV @ 10A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 80µA @ 45V | |
| Capacitance @ Vr, F | 270pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-277, 3-PowerDFN | |
| Supplier Device Package | TO-277A (SMPC) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C | |
| Standard Package | 6,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SS10PH45HM3/87A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SS10PH45HM3/87A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SS10PH45HM3/87A is new and unused, you can buy SS10PH45HM3/87A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SS10PH45HM3/87A.
| SIT1602AIE1-33E | 3.75MHz ~ 77.76MHz HCMOS, LVCMOS MEMS (Silicon) Programmable Oscillator Surface Mount 3.3V 4.5mA Enable/Disable | SIT1602AIE1-33E.pdf | |
| 2N5172_D75Z | TRANS NPN 25V 0.5A TO-92 | 2N5172_D75Z.pdf | |
| M2GL010-VF256I | IC FPGA 138 I/O 256VFBGA | M2GL010-VF256I.pdf | |
| 10AX066K4F35I3LG | IC FPGA 396 I/O 1152FCBGA | 10AX066K4F35I3LG.pdf | |
| HLMP-AL62-WZKZZ | Amber 590nm LED Indication - Discrete 2.2V Radial | HLMP-AL62-WZKZZ.pdf | |
| BXRA-30G3500-F-03 | LED Lighting COBs, Engines, Modules Chip On Board (COB) RS White, Warm Square | BXRA-30G3500-F-03.pdf | |
| XPEWHT-L1-R250-009A8 | LED Lighting XLamp® XP-E White, Warm 3000K 3.05V 350mA 115° 2-SMD, No Lead, Exposed Pad | XPEWHT-L1-R250-009A8.pdf | |
| Q6F1CXXW24 | LED Panel Indicator White Diffused 100° 24V 20mA Round with Flat Top, 3mm (T-1) Solder Lug | Q6F1CXXW24.pdf | |
| TV06RW-25-11SA | 11 (2 + 9 Power) Position Circular Connector Plug, Female Sockets Crimp Gold | TV06RW-25-11SA.pdf | |
| M80-5651405 | 14 Position Rectangular Header Connector Crimp Gold 22 AWG | M80-5651405.pdf | |
| TS02A10B00J0G | 2 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.295" (7.50mm) 270° Free Hanging (In-Line) | TS02A10B00J0G.pdf | |
| CMF607R5000FKEB | RES 7.5 OHM 1W 1% AXIAL | CMF607R5000FKEB.pdf |