| Manufacturer Part Number: | SS10PH45HM3/86A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Schottky 45V 10A Surface Mount TO-277A (SMPC) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SS10PH45HM3/86A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SS10PH45HM3/86A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Other | DD-005-2015-Rev-0 26/Jan2015 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Not Available | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 45V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 10A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 720mV @ 10A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 80µA @ 45V | |
| Capacitance @ Vr, F | 270pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-277, 3-PowerDFN | |
| Supplier Device Package | TO-277A (SMPC) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C | |
| Standard Package | 1,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SS10PH45HM3/86A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SS10PH45HM3/86A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SS10PH45HM3/86A is new and unused, you can buy SS10PH45HM3/86A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SS10PH45HM3/86A.
| 9926251835 | CIR BRKR MAG-HYDR 35A 125VDC | 9926251835.pdf | |
| EBM12DRTI | CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD | EBM12DRTI.pdf | |
| MCC56-12IO8B | SCR Module 1200V 100A Series Connection - All SCRs Chassis Mount TO-240AA | MCC56-12IO8B.pdf | |
| SP6641BEK-L-3-3 | Boost Switching Regulator IC Positive Fixed 3.3V 1 Output 1.5A (Switch) SC-74A, SOT-753 | SP6641BEK-L-3-3.pdf | |
| 0355330226 | BULB SOCKET SINGLE HSG-C | 0355330226.pdf | |
| P1TX6B-SX51V-02A-DC | Fiber Optic Transmitter with Driver 778nm, 800nm, 825nm, 850nm 1.65Gbps 0dBm 3.3V | P1TX6B-SX51V-02A-DC.pdf | |
| MX6AWT-A1-0000-0009E5 | LED Lighting XLamp® MX-6 White, Warm 3500K 3.3V 300mA 120° 2-SMD, Gull Wing, Exposed Pad | MX6AWT-A1-0000-0009E5.pdf | |
| AA1206FR-0759RL | RES SMD 59 OHM 1% 1/4W 1206 | AA1206FR-0759RL.pdf | |
| ESM28DRYS | CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD | ESM28DRYS.pdf | |
| DAUE15STFO | DSUB 15 F CRIMP CLIN F0 TIN | DAUE15STFO.pdf | |
| 1-1969608-0 | 10P VAL-U-LOK TPA 22-18 AWG | 1-1969608-0.pdf | |
| 9T06031A1871CAHFT | RES SMD 1.87K OHM 1/10W 0603 | 9T06031A1871CAHFT.pdf | |
| VSSR1601221GUF | RES ARRAY 15 RES 220 OHM 16SSOP | VSSR1601221GUF.pdf | |
| SQP500JB-120R | RES 120 OHM 5W 5% AXIAL | SQP500JB-120R.pdf | |
| RNF14GTD2K70 | RES 2.70K OHM 1/4W 2% AXIAL | RNF14GTD2K70.pdf |