| Manufacturer Part Number: | SS10P6-M3/87A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Schottky 60V 7A Surface Mount TO-277A (SMPC) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SS10P6-M3/87A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SS10P6-M3/87A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 60V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 7A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 550mV @ 7A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 150µA @ 60V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-277, 3-PowerDFN | |
| Supplier Device Package | TO-277A (SMPC) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 6,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SS10P6-M3/87A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SS10P6-M3/87A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SS10P6-M3/87A is new and unused, you can buy SS10P6-M3/87A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SS10P6-M3/87A.
| C0805C123J4RACTU | 0.012µF 16V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | C0805C123J4RACTU.pdf | |
| JANTX2N3250A | TRANS PNP 60V 0.2A TO-39 | JANTX2N3250A.pdf | |
| IRFD9210PBF | MOSFET P-CH 200V 0.4A 4-DIP | IRFD9210PBF.pdf | |
| ADS1256IDBT | 24 Bit Analog to Digital Converter 4, 8 Input 1 Sigma-Delta 28-SSOP | ADS1256IDBT.pdf | |
| LTC2221CUP#PBF | 12 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 Pipelined 64-QFN (9x9) | LTC2221CUP#PBF.pdf | |
| TLC7225CDWRG4 | 8 Bit Digital to Analog Converter 4 24-SOIC | TLC7225CDWRG4.pdf | |
| TAS5122DFDR | Amplifier IC 2-Channel (Stereo) Class D 56-HTSSOP | TAS5122DFDR.pdf | |
| BD46485G-TR | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel 5-SSOP | BD46485G-TR.pdf | |
| S-8338ABAC-T8T1G | Boost Regulator Positive Output Step-Up DC-DC Controller IC 8-TSSOP | S-8338ABAC-T8T1G.pdf | |
| S-13R1A15-M5T1U3 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.5V 150mA SOT-23-5 | S-13R1A15-M5T1U3.pdf | |
| VI-J53-IW-B1 | CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W | VI-J53-IW-B1.pdf | |
| ESM40DTBS-S189 | CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD | ESM40DTBS-S189.pdf | |
| ACS06E18-15S-003 | AC 4C 4#12 SKT PLUG | ACS06E18-15S-003.pdf | |
| 9T06031A1180DBHFT | RES SMD 118 OHM 0.5% 1/10W 0603 | 9T06031A1180DBHFT.pdf | |
| CF18JT3R60 | RES 3.6 OHM 1/8W 5% CARBON FILM | CF18JT3R60.pdf |