| Manufacturer Part Number: | SS10P6-M3/86A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 10510 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE SCHOTTKY 60V 7A TO277A |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SS10P6-M3/86A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SS10P6-M3/86A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | Schottky Diode | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 60V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 7A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 550mV @ 7A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 150µA @ 60V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-277, 3-PowerDFN | |
| Supplier Device Package | TO-277A (SMPC) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 1,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SS10P6-M3/86A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SS10P6-M3/86A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SS10P6-M3/86A is new and unused, you can buy SS10P6-M3/86A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SS10P6-M3/86A.
| D101G39U2JL63J5R | 100pF 500V Ceramic Capacitor U2J Radial, Disc 0.394" Dia (10.00mm) | D101G39U2JL63J5R.pdf | |
| ECC24DRSH-S288 | CONN EDGECARD 48POS .100" | ECC24DRSH-S288.pdf | |
| ESC15DRTF-S13 | CONN EDGECARD 30POS .100 EXTEND | ESC15DRTF-S13.pdf | |
| PD3S130HQ-7 | DIODE SCHOTTKY 30V 1A POWERDI323 | PD3S130HQ-7.pdf | |
| SRP300B-E3/54 | Diode Standard 100V 3A Through Hole DO-201AD | SRP300B-E3/54.pdf | |
| DMN3031LSS-13 | MOSFET N-CH 30V 9A 8SOP | DMN3031LSS-13.pdf | |
| 5SGXEABN2F45C3N | IC FPGA 840 I/O 1932FBGA | 5SGXEABN2F45C3N.pdf | |
| RM25C512C-LSNI-T | IC CBRAM 512KBIT 20MHZ 8SOIC | RM25C512C-LSNI-T.pdf | |
| VI-JT3-EX-F1 | CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W | VI-JT3-EX-F1.pdf | |
| RMCF2010JT330R | RES SMD 330 OHM 5% 3/4W 2010 | RMCF2010JT330R.pdf | |
| 980-8558-002 | SEAL RING FOR CB 28 O/R SILICONE | 980-8558-002.pdf | |
| AXN426C430S | 26 Position Connector Header, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold | AXN426C430S.pdf | |
| TNPW121022K6BETA | RES SMD 22.6K OHM 0.1% 1/3W 1210 | TNPW121022K6BETA.pdf | |
| CMF60274R00FKR670 | RES 274 OHM 1W 1% AXIAL | CMF60274R00FKR670.pdf |