| Manufacturer Part Number: | SS10P5HM3/87A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Schottky 50V 7A Surface Mount TO-277A (SMPC) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SS10P5HM3/87A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SS10P5HM3/87A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Other | DD-005-2015-Rev-0 26/Jan2015 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Not Available | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 50V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 7A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 550mV @ 7A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 150µA @ 50V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-277, 3-PowerDFN | |
| Supplier Device Package | TO-277A (SMPC) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 6,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SS10P5HM3/87A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SS10P5HM3/87A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SS10P5HM3/87A is new and unused, you can buy SS10P5HM3/87A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SS10P5HM3/87A.
| CC1206KRX7R0BB563 | 0.056µF 100V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | CC1206KRX7R0BB563.pdf | |
| M39003/01-8063H | 150µF Hermetically Sealed Tantalum Capacitors 15V Axial 0.351" Dia x 0.786" L (8.92mm x 19.96mm) | M39003/01-8063H.pdf | |
| 209-2-1REC4-52-2-9-100-H-V | CIR BRKR MAG-HYDR 100A 125VDC | 209-2-1REC4-52-2-9-100-H-V.pdf | |
| HBC20DRTN-S13 | CONN EDGECARD 40POS .100 EXTEND | HBC20DRTN-S13.pdf | |
| 61462-1 | Terminal Crimp on Receptacle Connector Crimp 22 AWG | 61462-1.pdf | |
| EPM7032STC44-5N | IC CPLD 32MC 5NS 44TQFP | EPM7032STC44-5N.pdf | |
| LMH6715MA | IC OP AMP VID DUAL 8SOIC | LMH6715MA.pdf | |
| SN74AVCA406LGXYR | Voltage Level Translator Bidirectional 1 Circuit 4 Channel 20-BGA Microstar Junior (2.5x3.0) | SN74AVCA406LGXYR.pdf | |
| 252A503A60NB | POT JOYSTICK 50K OHM W/SWITCH | 252A503A60NB.pdf | |
| AC0805FR-077K15L | RES SMD 7.15K OHM 1% 1/8W 0805 | AC0805FR-077K15L.pdf | |
| ABC50HETI | CONN EDGE .100 50POS HL LOW P | ABC50HETI.pdf | |
| ACC17DRMN-S288 | CONN EDGECARD 34POS .100" | ACC17DRMN-S288.pdf | |
| TV07DT-11-19P-P15AD | 19 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Solder Gold | TV07DT-11-19P-P15AD.pdf | |
| CB10221207 | 12 Circuit 0.325" (8.26mm) Barrier Block Connector, Screws with Captive Plate | CB10221207.pdf | |
| RP73D2A422RBTDF | RES SMD 422 OHM 0.1% 1/8W 0805 | RP73D2A422RBTDF.pdf |