| Manufacturer Part Number: | SS10P4CHM3/87A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Arrays |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 40V 5A Surface Mount TO-277, 3-PowerDFN |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SS10P4CHM3/87A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SS10P4CHM3/87A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Other | DD-005-2015-Rev-0 26/Jan2015 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Arrays | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Not Available | |
| Diode Configuration | 1 Pair Common Cathode | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 40V | |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 5A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 530mV @ 5A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 550µA @ 40V | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-277, 3-PowerDFN | |
| Supplier Device Package | TO-277A (SMPC) | |
| Standard Package | 6,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SS10P4CHM3/87A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SS10P4CHM3/87A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SS10P4CHM3/87A is new and unused, you can buy SS10P4CHM3/87A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SS10P4CHM3/87A.
| SMCJ5637/TR13 | TVS DIODE 12.1VWM 22VC DO214AB | SMCJ5637/TR13.pdf | |
| GCA43DRMI-S288 | CONN EDGECARD 86POS .125 EXTEND | GCA43DRMI-S288.pdf | |
| RBC44DRXS-S734 | CONN EDGECARD 88POS DIP .100 SLD | RBC44DRXS-S734.pdf | |
| IXSH40N60B | IGBT PT 600V 75A 280W Through Hole TO-247AD (IXSH) | IXSH40N60B.pdf | |
| SST26WF016BT-104I/CS | IC FLASH 16MBIT | SST26WF016BT-104I/CS.pdf | |
| VI-B6D-CY-F4 | CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W | VI-B6D-CY-F4.pdf | |
| MP6-3V-2U-00 | MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY | MP6-3V-2U-00.pdf | |
| PLED75W-042 | 1.79A 42V Constant Voltage LED Driver AC DC Converter Topology 1 Output | PLED75W-042.pdf | |
| MMA02040C3321FB300 | RES SMD 3.32K OHM 1% 0.4W 0204 | MMA02040C3321FB300.pdf | |
| TVS07RK-15-18HN | 18 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp Gold | TVS07RK-15-18HN.pdf | |
| VG95234M-32-1PN | 5 Position Circular Connector Plug, Male Pins Crimp Silver | VG95234M-32-1PN.pdf | |
| 73550400935 | HAN PORT RJ45, VGA (3' CABLE) | 73550400935.pdf | |
| 61314-7 | CONTACT SOCKET 24-18AWG M-N-L | 61314-7.pdf | |
| 0391001112 | 12 Circuit 0.394" (10.00mm) Eurostyle Terminal Strip Connector, Screws | 0391001112.pdf |