| Manufacturer Part Number: | SS10P4-M3/86A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 15010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE SCHOTTKY 40V 10A TO277A |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SS10P4-M3/86A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SS10P4-M3/86A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | Schottky Diode | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 40V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 10A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 560mV @ 10A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 800µA @ 40V | |
| Capacitance @ Vr, F | 750pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-277, 3-PowerDFN | |
| Supplier Device Package | TO-277A (SMPC) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 1,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SS10P4-M3/86A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SS10P4-M3/86A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SS10P4-M3/86A is new and unused, you can buy SS10P4-M3/86A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SS10P4-M3/86A.
| KSZ9692PB | IC ARM9 PHY 5MBPS 400BGA | KSZ9692PB.pdf | |
| STK11C88-SF45ITR | IC NVSRAM 256KBIT 45NS 28SOIC | STK11C88-SF45ITR.pdf | |
| MAX6346XR36-T | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel SC-70-3 | MAX6346XR36-T.pdf | |
| V150A24H500BL2 | CONVERTER MOD DC/DC 24V 500W | V150A24H500BL2.pdf | |
| SMW2100RJT | RES SMD 100 OHM 5% 2W 2616 | SMW2100RJT.pdf | |
| RC0402DR-073K83L | RES SMD 3.83KOHM 0.5% 1/16W 0402 | RC0402DR-073K83L.pdf | |
| TVPS00RF-23-21P | 21 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp Gold | TVPS00RF-23-21P.pdf | |
| KPT06A22-55SW | 55 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Solder Cup Gold | KPT06A22-55SW.pdf | |
| BACC63CE24-9PYH | CONN 2C 2#4 PIN PLUG | BACC63CE24-9PYH.pdf | |
| M80-8501442 | 14 Position Receptacle Connector 0.079" (2.00mm) Through Hole Gold | M80-8501442.pdf |