| Manufacturer Part Number: | SS10P3HM3/87A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Schottky 30V 10A Surface Mount TO-277A (SMPC) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SS10P3HM3/87A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SS10P3HM3/87A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Other | DD-005-2015-Rev-0 26/Jan2015 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Not Available | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 30V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 10A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 560mV @ 10A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 800µA @ 30V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-277, 3-PowerDFN | |
| Supplier Device Package | TO-277A (SMPC) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 6,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SS10P3HM3/87A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SS10P3HM3/87A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SS10P3HM3/87A is new and unused, you can buy SS10P3HM3/87A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SS10P3HM3/87A.
| 84688-901LF | METRAL 1000 RECEPT | 84688-901LF.pdf | |
| 356-018-521-102 | CARDEDGE 18POS .156 BLACK | 356-018-521-102.pdf | |
| GCC08DRAI-S734 | CONN EDGECARD 16POS .100 R/A SLD | GCC08DRAI-S734.pdf | |
| ABM10AIG-48.000MHZ-4Z-T3 | 48MHz ±30ppm Crystal 10pF 40 Ohm -40°C ~ 125°C AEC-Q200 Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) | ABM10AIG-48.000MHZ-4Z-T3.pdf | |
| DB2132000L | DIODE SCHOTTKY 30V 1.5A SMINI2 | DB2132000L.pdf | |
| DS1867-100+ | Digital Potentiometer 100k Ohm 2 Circuit 256 Taps Serial Interface 14-PDIP | DS1867-100+.pdf | |
| MAX232DRG4 | 2/2 Transceiver Full RS232 16-SOIC | MAX232DRG4.pdf | |
| 5975213407F | Orange 605nm LED Indication - Discrete 1.9V 0603 (1608 Metric) | 5975213407F.pdf | |
| MP6-3L-2Q-00 | MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY | MP6-3L-2Q-00.pdf | |
| VHK200W-Q48-S48 | CONVERTER DC-DC 48V 4.2A 200W | VHK200W-Q48-S48.pdf | |
| ADJ64012 | ADJ(DJ) RELAY (SEALED, 2A, 2-COI | ADJ64012.pdf | |
| TRR10EZPF5763 | RES SMD 576K OHM 1% 1/8W 0805 | TRR10EZPF5763.pdf | |
| ACA36DRSH-S288 | CONN EDGECARD EXTEND 72POS .125 | ACA36DRSH-S288.pdf | |
| 77317-104-06LF | 6 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole, Right Angle Gold, GXT™ | 77317-104-06LF.pdf |