| Manufacturer Part Number: | SS10P3HM3/86A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Schottky 30V 10A Surface Mount TO-277A (SMPC) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SS10P3HM3/86A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SS10P3HM3/86A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Other | DD-005-2015-Rev-0 26/Jan2015 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Not Available | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 30V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 10A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 560mV @ 10A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 800µA @ 30V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-277, 3-PowerDFN | |
| Supplier Device Package | TO-277A (SMPC) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 1,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SS10P3HM3/86A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SS10P3HM3/86A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SS10P3HM3/86A is new and unused, you can buy SS10P3HM3/86A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SS10P3HM3/86A.
| C1005C0G1H620J | 62pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | C1005C0G1H620J.pdf | |
| BFC237862823 | 0.082µF Film Capacitor 300V 630V Polypropylene (PP), Metallized Radial 1.024" L x 0.236" W (26.00mm x 6.00mm) | BFC237862823.pdf | |
| TMPG06-22AHE3/73 | TVS DIODE 18.8VWM 30.6VC AXIAL | TMPG06-22AHE3/73.pdf | |
| TV30C430JB-G | TVS DIODE 43VWM 69.4VC SMC | TV30C430JB-G.pdf | |
| GSM10DTMS-S189 | CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD | GSM10DTMS-S189.pdf | |
| ECC28DCCT | CONN EDGECARD 56POS .100" | ECC28DCCT.pdf | |
| 3EZ160D/TR8 | Zener Diode 160V 3W ±20% Through Hole DO-204AL (DO-41) | 3EZ160D/TR8.pdf | |
| LM3S6938-EQC50-A2 | ARM® Cortex®-M3 Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 6000 Microcontroller IC 32-Bit 50MHz 256KB (256K x 8) FLASH 100-LQFP (14x14) | LM3S6938-EQC50-A2.pdf | |
| LM139DR | Comparator Differential CMOS, MOS, Open-Collector, TTL 14-SOIC | LM139DR.pdf | |
| LT1372HVCS8#PBF | Buck, Boost, Cuk, Flyback, Forward Converter, SEPIC Switching Regulator IC Positive or Negative Adjustable 1.245V 1 Output 1.5A (Switch) 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | LT1372HVCS8#PBF.pdf | |
| PZC28SAHN | 28 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold | PZC28SAHN.pdf | |
| 316-43-123-41-008000 | 23 Position Receptacle Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold | 316-43-123-41-008000.pdf | |
| 2-1776489-3 | 23 Position Terminal Block Header, Male Pins, Unshrouded 0.197" (5.00mm) Vertical Through Hole | 2-1776489-3.pdf | |
| 9T12062A2871FBHFT | RES SMD 2.87K OHM 1% 1/8W 1206 | 9T12062A2871FBHFT.pdf |