| Manufacturer Part Number: | SRR1280A-561K |
|---|---|
| Manufacturer: | Bourns Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 560µH Shielded Inductor 800mA 960 mOhm Max Nonstandard |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SRR1280A-561K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SRR1280A-561K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| 3D Model | SRR1280A.stp | |
| PCN Assembly/Origin | Magnetic products Oct/2013 | |
| Online Catalog | SRR Series | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | Bourns Inc. | |
| Series | SRR1280A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Type | - | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 560µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 800mA | |
| Current - Saturation | 1.15A | |
| Shielding | Shielded | |
| DC Resistance (DCR) | 960 mOhm Max | |
| Q @ Freq | 20 @ 796kHz | |
| Frequency - Self Resonant | 2MHz | |
| Ratings | AEC-Q200 | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C | |
| Frequency - Test | 1kHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | Nonstandard | |
| Size / Dimension | 0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.315" (8.00mm) | |
| Standard Package | 400 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SRR1280A-561K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SRR1280A-561K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Bourns Inc. all series components. The condition of SRR1280A-561K is new and unused, you can buy SRR1280A-561K Bourns Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SRR1280A-561K.
| PCV1C820MCL2GS | 82µF 16V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 47 mOhm 3000 Hrs @ 105°C | PCV1C820MCL2GS.pdf | |
| 08055C103MAT6N | 10000pF 50V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm) | 08055C103MAT6N.pdf | |
| M550B128K050AH | 1200µF Hermetically Sealed Tantalum - Polymer Capacitors 50V M55 Module 15 mOhm 2.051" L x 1.992" W (52.10mm x 50.60mm) | M550B128K050AH.pdf | |
| 1414397 | Adapter Connector Circular Connector, Female Sockets, 4 Pos To RJ45 Socket Black | 1414397.pdf | |
| DSPIC30F3010-30I/ML | dsPIC dsPIC™ 30F Microcontroller IC 16-Bit 30 MIPs 24KB (8K x 24) FLASH 44-QFN (8x8) | DSPIC30F3010-30I/ML.pdf | |
| IDT71P72604S200BQI | IC SRAM 18MBIT 200MHZ 165CABGA | IDT71P72604S200BQI.pdf | |
| CNY171M | Optoisolator Transistor with Base Output 4170Vrms 1 Channel 6-DIP | CNY171M.pdf | |
| XPEBWT-P1-0000-008E8 | LED Lighting XLamp® XP-E2 White, Warm 2700K 2.9V 350mA 110° 2-SMD, No Lead, Exposed Pad | XPEBWT-P1-0000-008E8.pdf | |
| HPS3000-9-001 | AC/DC CONVERTER 48V 3000W | HPS3000-9-001.pdf | |
| F1300CP03 | Power Entry Connector Receptacle, Male Blades IEC 320-C14 Panel Mount, Screw Hole; Through Hole, Right Angle | F1300CP03.pdf | |
| 3214314 | CONN TERM BLK END PLATE UT | 3214314.pdf | |
| RT0603BRD07113KL | RES SMD 113K OHM 0.1% 1/10W 0603 | RT0603BRD07113KL.pdf |