| Manufacturer Part Number: | SRR1280-681K |
|---|---|
| Manufacturer: | Bourns Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 10210 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 680µH Shielded Wirewound Inductor 750mA 1.3 Ohm Max Nonstandard |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SRR1280-681K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SRR1280-681K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Magnetic Product Overview | |
| RoHS Information | SRR1280 Series Material Declaration | |
| 3D Model | SRR1208.stp | |
| PCN Design/Specification | SRR12(6,8,1)0, PM12(5,7)SH Models 17/Aug/2011 | |
| PCN Assembly/Origin | Magnetic products Oct/2013 | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | SRR Series | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | Bourns Inc. | |
| Series | SRR1280 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Type | Wirewound | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 680µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 750mA | |
| Current - Saturation | 970mA | |
| Shielding | Shielded | |
| DC Resistance (DCR) | 1.3 Ohm Max | |
| Q @ Freq | 26 @ 796kHz | |
| Frequency - Self Resonant | 1.7MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C | |
| Frequency - Test | 100kHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | Nonstandard | |
| Size / Dimension | 0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.315" (8.00mm) | |
| Standard Package | 400 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SRR1280-681K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SRR1280-681K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Bourns Inc. all series components. The condition of SRR1280-681K is new and unused, you can buy SRR1280-681K Bourns Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SRR1280-681K.
| BFC233924154 | 0.15µF Film Capacitor 310V 630V Polypropylene (PP), Metallized Radial 0.689" L x 0.236" W (17.50mm x 6.00mm) | BFC233924154.pdf | |
| 94857 | Terminal Butt Splice, Inline, Individual Openings Connector Crimp 14-16 AWG Blue | 94857.pdf | |
| MX3AWT-A1-R250-000DA1 | LED Lighting XLamp® MX-3 White, Cool 5000K 3.7V 350mA 120° 2-SMD, Gull Wing, Exposed Pad | MX3AWT-A1-R250-000DA1.pdf | |
| VE-J4N-MW-F2 | CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W | VE-J4N-MW-F2.pdf | |
| PT6216P | REG SW 1.5V 2A VERT T/H 12-SIP | PT6216P.pdf | |
| KJB6T115PC-T69 | 5 Position Circular Connector Plug, Male Pins Crimp Gold | KJB6T115PC-T69.pdf | |
| DEM5W1P1A7NA191 | D-SUB R/A MTL BKT 4-40 C NUT | DEM5W1P1A7NA191.pdf | |
| 325111-18-0 | 18 Circuit 0.325" (8.26mm) Barrier Block Connector, Screws | 325111-18-0.pdf | |
| 1793090000 | 8 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.150" (3.81mm) 180° Free Hanging (In-Line) | 1793090000.pdf | |
| 1776280-5 | 5 Position Terminal Block Plug for Unshrouded Header 0.197" (5.00mm) 90° Free Hanging (In-Line) | 1776280-5.pdf | |
| CRCW060331R6FKEB | RES SMD 31.6 OHM 1% 1/10W 0603 | CRCW060331R6FKEB.pdf | |
| 9T08052A39R2BBHFT | RES SMD 39.2 OHM 0.1% 1/8W 0805 | 9T08052A39R2BBHFT.pdf | |
| MRS25000C6812FRP00 | RES 68.1K OHM 0.6W 1% AXIAL | MRS25000C6812FRP00.pdf |