| Manufacturer Part Number: | SRR1280-331K |
|---|---|
| Manufacturer: | Bourns Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 13810 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 330µH Shielded Wirewound Inductor 1.1A 600 mOhm Max Nonstandard |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SRR1280-331K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SRR1280-331K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Magnetic Product Overview | |
| RoHS Information | SRR1280 Series Material Declaration | |
| 3D Model | SRR1208.stp | |
| PCN Design/Specification | SRR12(6,8,1)0, PM12(5,7)SH Models 17/Aug/2011 | |
| PCN Assembly/Origin | Magnetic products Oct/2013 | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | SRR Series | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | Bourns Inc. | |
| Series | SRR1280 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Type | Wirewound | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 330µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 1.1A | |
| Current - Saturation | 1.4A | |
| Shielding | Shielded | |
| DC Resistance (DCR) | 600 mOhm Max | |
| Q @ Freq | 18 @ 796kHz | |
| Frequency - Self Resonant | 2.9MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C | |
| Frequency - Test | 100kHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | Nonstandard | |
| Size / Dimension | 0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.315" (8.00mm) | |
| Standard Package | 400 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SRR1280-331K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SRR1280-331K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Bourns Inc. all series components. The condition of SRR1280-331K is new and unused, you can buy SRR1280-331K Bourns Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SRR1280-331K.
| MXSMCJ160CAE3 | TVS DIODE 160VWM 259VC DO214AB | MXSMCJ160CAE3.pdf | |
| 10120126-U0J-80DLF | 4P 4C 2W VERT XCHD RIGHT WK | 10120126-U0J-80DLF.pdf | |
| ECC28DCWI-S288 | CONN EDGECARD 56POS .100" | ECC28DCWI-S288.pdf | |
| SI8261ACC-C-ISR | 600mA Gate Driver Capacitive Coupling 3750Vrms 1 Channel 8-SOIC | SI8261ACC-C-ISR.pdf | |
| VI-B1N-IU-S | CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 200W | VI-B1N-IU-S.pdf | |
| 97-3101A18-1SZ | AB 7C 7#16S SKT PLUG | 97-3101A18-1SZ.pdf | |
| 97-3108A24-28PW-417 | AB 24C 24#16 PIN PLUG | 97-3108A24-28PW-417.pdf | |
| D38999/20FG11PA-LC | 11 Position Circular Connector Receptacle for Male Contacts Panel Mount, Flange Shielded | D38999/20FG11PA-LC.pdf | |
| 531145-4 | 180 Position Receptacle Connector Gold 0.075" (1.91mm) Through Hole | 531145-4.pdf | |
| 22-43-2100 | 10 Position Individual Wires Connector Natural IDC 24-26 AWG, Stranded or Solid Through Hole, Press-Fit | 22-43-2100.pdf | |
| SMH101-LPSE-D15-SM-BK | 30 Positions Header, Unshrouded Connector 0.039" (1.00mm) Surface Mount Gold | SMH101-LPSE-D15-SM-BK.pdf | |
| RMCF2010FT6K80 | RES SMD 6.8K OHM 1% 3/4W 2010 | RMCF2010FT6K80.pdf | |
| RN55E3300FB14 | RES 330 OHM 1/8W 1% AXIAL | RN55E3300FB14.pdf |