| Manufacturer Part Number: | SRR1280-151K |
|---|---|
| Manufacturer: | Bourns Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 10094 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 150µH Shielded Wirewound Inductor 1.85A 270 mOhm Max Nonstandard |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SRR1280-151K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SRR1280-151K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Magnetic Product Overview | |
| RoHS Information | SRR1280 Series Material Declaration | |
| 3D Model | SRR1208.stp | |
| PCN Design/Specification | SRR12(6,8,1)0, PM12(5,7)SH Models 17/Aug/2011 | |
| PCN Assembly/Origin | Magnetic products Oct/2013 | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | SRR Series | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | Bourns Inc. | |
| Series | SRR1280 | |
| Packaging | Cut Tape (CT) | |
| Part Status | Active | |
| Type | Wirewound | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 150µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 1.85A | |
| Current - Saturation | 1.9A | |
| Shielding | Shielded | |
| DC Resistance (DCR) | 270 mOhm Max | |
| Q @ Freq | 24 @ 796kHz | |
| Frequency - Self Resonant | 4.1MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C | |
| Frequency - Test | 100kHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | Nonstandard | |
| Size / Dimension | 0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.315" (8.00mm) | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SRR1280-151K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SRR1280-151K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Bourns Inc. all series components. The condition of SRR1280-151K is new and unused, you can buy SRR1280-151K Bourns Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SRR1280-151K.
| SR155A220KAATR2 | 22pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial 0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm) | SR155A220KAATR2.pdf | |
| B32682A6103J | 10000pF Film Capacitor 300V 630V Polypropylene (PP), Metallized Radial 0.709" L x 0.197" W (18.00mm x 5.00mm) | B32682A6103J.pdf | |
| 74AHCT1G07GV,125 | Buffer, Non-Inverting 1 Element 1 Bit per Element Open Drain Output 5-TSOP | 74AHCT1G07GV,125.pdf | |
| LTC4274AIUHF-3#PBF | Power Over Ethernet Controller 1 Channel 802.3at (PoE+), 802.3af (PoE), LTPoE++ 38-QFN (5x7) | LTC4274AIUHF-3#PBF.pdf | |
| RT9198-50GB | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 5V 300mA SOT-23-5 | RT9198-50GB.pdf | |
| REC5-2412SRW/H6/A/M/CTRL/X2 | DC/DC CONVERTER 12V 5W | REC5-2412SRW/H6/A/M/CTRL/X2.pdf | |
| VE-B6Z-MV-S | CONVERTER MOD DC/DC 2V 60W | VE-B6Z-MV-S.pdf | |
| VE-25T-MV-S | CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 150W | VE-25T-MV-S.pdf | |
| G6C-1117P-US-DC6 | General Purpose Relay SPST-NO (1 Form A) 6VDC Coil Through Hole | G6C-1117P-US-DC6.pdf | |
| RT0603FRE074R99L | RES SMD 4.99 OHM 1% 1/10W 0603 | RT0603FRE074R99L.pdf | |
| GMC26DRYN-S734 | CONN EDGECARD 52POS DIP .100 SLD | GMC26DRYN-S734.pdf | |
| MS27468T15B18HA | 18 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp Gold | MS27468T15B18HA.pdf | |
| Y16252K26000T0R | RES SMD 2.26KOHM 0.01% 0.3W 1206 | Y16252K26000T0R.pdf |