| Manufacturer Part Number: | SRR1280-121K |
|---|---|
| Manufacturer: | Bourns Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 11810 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 120µH Shielded Wirewound Inductor 1.95A 200 mOhm Max Nonstandard |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SRR1280-121K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SRR1280-121K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Magnetic Product Overview | |
| RoHS Information | SRR1280 Series Material Declaration | |
| 3D Model | SRR1208.stp | |
| PCN Design/Specification | SRR12(6,8,1)0, PM12(5,7)SH Models 17/Aug/2011 | |
| PCN Assembly/Origin | Magnetic products Oct/2013 | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | SRR Series | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | Bourns Inc. | |
| Series | SRR1280 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Type | Wirewound | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 120µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 1.95A | |
| Current - Saturation | 1.95A | |
| Shielding | Shielded | |
| DC Resistance (DCR) | 200 mOhm Max | |
| Q @ Freq | 16 @ 796kHz | |
| Frequency - Self Resonant | 4.3MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C | |
| Frequency - Test | 100kHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | Nonstandard | |
| Size / Dimension | 0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.315" (8.00mm) | |
| Standard Package | 400 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SRR1280-121K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SRR1280-121K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Bourns Inc. all series components. The condition of SRR1280-121K is new and unused, you can buy SRR1280-121K Bourns Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SRR1280-121K.
| FMM06DSEI-S243 | CONN EDGECARD 12POS .156 EYELET | FMM06DSEI-S243.pdf | |
| 8Z-24.000MEEQ-T | 24MHz ±10ppm Crystal 10pF 100 Ohm -20°C ~ 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) | 8Z-24.000MEEQ-T.pdf | |
| MP5005W-BP | RECT BRIDGE 50A 50V WIRE LEADS | MP5005W-BP.pdf | |
| DPG30C400PB | Diode Array 1 Pair Common Cathode Standard 400V 15A Through Hole TO-220-3 | DPG30C400PB.pdf | |
| TIG111BF | IGBT NPT 600V 23A 2W Through Hole TO-220FI(LS) | TIG111BF.pdf | |
| FN2020-10-07 | FILTER 1-PHASE GENERAL EMI 10A | FN2020-10-07.pdf | |
| ICS557M-01T | IC CLK SOURCE PCI EXPRESS 8-SOIC | ICS557M-01T.pdf | |
| MC9S12A128CFUE | HCS12 HCS12 Microcontroller IC 16-Bit 25MHz 128KB (128K x 8) FLASH 80-QFP (14x14) | MC9S12A128CFUE.pdf | |
| TLV431IDBVTE4 | Shunt Voltage Reference IC 6V ±1.5% 15mA SC-74A, SOT-753 | TLV431IDBVTE4.pdf | |
| VE-B5B-EX-F4 | CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W | VE-B5B-EX-F4.pdf | |
| V48B36T250BG3 | CONVERTER MOD DC/DC 36V 250W | V48B36T250BG3.pdf | |
| C146 11R024 600 8 | CONN HOOD TOP ENTRY SZE24 M32 | C146 11R024 600 8.pdf | |
| DW-27-11-G-S-600 | 27 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole | DW-27-11-G-S-600.pdf | |
| 644460-6 | 06P MTA156 CONN ASSY 18AWG ORA | 644460-6.pdf |