| Manufacturer Part Number: | SRR1260A-331K |
|---|---|
| Manufacturer: | Bourns Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 330µH Shielded Inductor 1.15A 580 mOhm Max Nonstandard |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SRR1260A-331K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SRR1260A-331K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| 3D Model | SRR1260A.stp | |
| PCN Assembly/Origin | Magnetic products Oct/2013 | |
| Online Catalog | SRR Series | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | Bourns Inc. | |
| Series | SRR1260A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Type | - | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 330µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 1.15A | |
| Current - Saturation | 1.1A | |
| Shielding | Shielded | |
| DC Resistance (DCR) | 580 mOhm Max | |
| Q @ Freq | 22 @ 796kHz | |
| Frequency - Self Resonant | 3.2MHz | |
| Ratings | AEC-Q200 | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C | |
| Frequency - Test | 1kHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | Nonstandard | |
| Size / Dimension | 0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.256" (6.50mm) | |
| Standard Package | 600 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SRR1260A-331K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SRR1260A-331K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Bourns Inc. all series components. The condition of SRR1260A-331K is new and unused, you can buy SRR1260A-331K Bourns Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SRR1260A-331K.
| P6KE33A-TP | TVS DIODE 28.2VWM 45.7VC DO15 | P6KE33A-TP.pdf | |
| 6651078-1 | CONNECTOR SOCKET STRAIGHT COMPLI | 6651078-1.pdf | |
| RBC43DRTN-S13 | CONN EDGECARD 86POS .100 EXTEND | RBC43DRTN-S13.pdf | |
| THS4502CDGN | Differential Amplifier 1 Circuit Differential 8-MSOP-PowerPad | THS4502CDGN.pdf | |
| OPA2677T | Current Feedback Amplifier 2 Circuit 16-SO | OPA2677T.pdf | |
| SST39WF1601-70-4I-MAQE-T | IC FLASH 16MBIT 70NS 48WFBGA | SST39WF1601-70-4I-MAQE-T.pdf | |
| MAN3630A | Character LED Display Module Orange 7-Segment +/-1 (overflow) Character Common Anode 2.2V 20mA 0.738" H x 0.386" W x 0.200" D (18.75mm x 9.80mm x 5.08mm) 14-DIP | MAN3630A.pdf | |
| VE-26J-CV-S | CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W | VE-26J-CV-S.pdf | |
| VI-B7M-MY-F4 | CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W | VI-B7M-MY-F4.pdf | |
| IM06TS | Telecom Relay DPDT (2 Form C) Through Hole | IM06TS.pdf | |
| D38999/26MJ11SA | 11 (2 + 9 Power) Position Circular Connector Plug, Female Sockets Crimp Gold | D38999/26MJ11SA.pdf | |
| 146-83-314-41-036101 | CONN IC DIP SOCKET 14POS GOLD | 146-83-314-41-036101.pdf | |
| CMF5560K400FHEB | RES 60.4K OHM 1/2W 1% AXIAL | CMF5560K400FHEB.pdf | |
| CMF5556K200BER670 | RES 56.2K OHM 1/2W .1% AXIAL | CMF5556K200BER670.pdf |