| Manufacturer Part Number: | SRR1260-331K |
|---|---|
| Manufacturer: | Bourns Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 10210 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 330µH Shielded Wirewound Inductor 1.15A 580 mOhm Max Nonstandard |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SRR1260-331K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SRR1260-331K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Magnetic Product Overview | |
| RoHS Information | SRR1260 Series Material Declaration | |
| 3D Model | SRR1260.stp | |
| PCN Design/Specification | SRR12(6,8,1)0, PM12(5,7)SH Models 17/Aug/2011 | |
| PCN Assembly/Origin | Magnetic products Oct/2013 | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | SRR Series | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | Bourns Inc. | |
| Series | SRR1260 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Type | Wirewound | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 330µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 1.15A | |
| Current - Saturation | 1.1A | |
| Shielding | Shielded | |
| DC Resistance (DCR) | 580 mOhm Max | |
| Q @ Freq | 22 @ 796kHz | |
| Frequency - Self Resonant | 3.2MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C | |
| Frequency - Test | 100kHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | Nonstandard | |
| Size / Dimension | 0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.256" (6.50mm) | |
| Standard Package | 600 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SRR1260-331K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SRR1260-331K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Bourns Inc. all series components. The condition of SRR1260-331K is new and unused, you can buy SRR1260-331K Bourns Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SRR1260-331K.
| TAP157K006CCS | 150µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 6.3V Radial 900 mOhm 0.335" Dia (8.50mm) | TAP157K006CCS.pdf | |
| ASD1-14.7456MHZ-EC-T | 14.7456MHz HCMOS XO (Standard) Oscillator Surface Mount 3V 5.5mA Enable/Disable | ASD1-14.7456MHZ-EC-T.pdf | |
| CDCV857DGG | IC SSTL-II PLL CLK-DRVR 48TSSOP | CDCV857DGG.pdf | |
| DS1286 | Real Time Clock (RTC) IC Clock/Calendar 50B Parallel 28-DIP Module (0.61", 15.49mm) 23 leads | DS1286.pdf | |
| XC2C512-10FG324I | IC CPLD 512MC 9.2NS 324BGA | XC2C512-10FG324I.pdf | |
| PIC16LC715T-04/SO | PIC PIC® 16C Microcontroller IC 8-Bit 4MHz 3.5KB (2K x 14) OTP 18-SOIC | PIC16LC715T-04/SO.pdf | |
| AT45DQ161-SSHF-T | IC FLASH 16MBIT 85MHZ 8SOIC | AT45DQ161-SSHF-T.pdf | |
| S-1335E1C-A4T2U3 | IC REG LDO | S-1335E1C-A4T2U3.pdf | |
| VE-JWZ-MZ | CONVERTER MOD DC/DC 2V 10W | VE-JWZ-MZ.pdf | |
| CY3210-PROTOMOD | CY3210-ExpressDK - Proto Module | CY3210-PROTOMOD.pdf | |
| 65240-027LF | 27 Position Rectangular Housing Connector Receptacle Blue 0.100" (2.54mm) | 65240-027LF.pdf | |
| 0386106124 | 24 Circuit 0.250" (6.35mm) Barrier Block Connector, Screws | 0386106124.pdf | |
| CMF5510M000FKR6 | RES 10M OHM 1/2W 1% AXIAL | CMF5510M000FKR6.pdf |