| Manufacturer Part Number: | SRR1260-121K |
|---|---|
| Manufacturer: | Bourns Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 10810 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 120µH Shielded Wirewound Inductor 1.65A 210 mOhm Max Nonstandard |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SRR1260-121K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SRR1260-121K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Magnetic Product Overview | |
| RoHS Information | SRR1260 Series Material Declaration | |
| 3D Model | SRR1260.stp | |
| PCN Design/Specification | SRR12(6,8,1)0, PM12(5,7)SH Models 17/Aug/2011 | |
| PCN Assembly/Origin | Magnetic products Oct/2013 | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | SRR Series | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | Bourns Inc. | |
| Series | SRR1260 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Type | Wirewound | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 120µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 1.65A | |
| Current - Saturation | 1.65A | |
| Shielding | Shielded | |
| DC Resistance (DCR) | 210 mOhm Max | |
| Q @ Freq | 26 @ 796kHz | |
| Frequency - Self Resonant | 5.5MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C | |
| Frequency - Test | 100kHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | Nonstandard | |
| Size / Dimension | 0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.256" (6.50mm) | |
| Standard Package | 600 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SRR1260-121K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SRR1260-121K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Bourns Inc. all series components. The condition of SRR1260-121K is new and unused, you can buy SRR1260-121K Bourns Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SRR1260-121K.
| CGS474U7R5W4C | 470000µF 7.5V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 7 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | CGS474U7R5W4C.pdf | |
| LTC1599BCG#TRPBF | 16 Bit Digital to Analog Converter 1 24-SSOP | LTC1599BCG#TRPBF.pdf | |
| LH75410N0M100C0 | ARM7® BlueStreak ; LH7 Microcontroller IC 32-Bit 84MHz ROMless | LH75410N0M100C0.pdf | |
| AT17LV128-10NC | IC EEPROM FPGA 128KB 8-SOIC | AT17LV128-10NC.pdf | |
| VI-J4Z-CW-F3 | CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W | VI-J4Z-CW-F3.pdf | |
| VI-B0Y-IX-F3 | CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W | VI-B0Y-IX-F3.pdf | |
| VBT1-S12-S3.3-SMT-TR | CONVERTER DC/DC 3.3V OUT 1W | VBT1-S12-S3.3-SMT-TR.pdf | |
| IMP4-2E0-1D0-1E0-4LL0-00-A | IMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY | IMP4-2E0-1D0-1E0-4LL0-00-A.pdf | |
| ISL6405EVAL1 | ISL6405 - Special Purpose DC/DC, LNB 2, Non-Isolated Outputs Evaluation Board | ISL6405EVAL1.pdf | |
| SR0603KR-7W2R2L | RES SMD 2.2 OHM 10% 1/5W 0603 | SR0603KR-7W2R2L.pdf | |
| AIB6UHST4-28-19PC-C8-B30 | GT 10C 4#12 (10-12) 6#16 PIN | AIB6UHST4-28-19PC-C8-B30.pdf | |
| 1-146460-7 | 17 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Tin-Lead Through Hole | 1-146460-7.pdf | |
| 1828553 | 8 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.150" (3.81mm) 270° Free Hanging (In-Line) | 1828553.pdf | |
| TLM2HER01FTE | RES SMD 0.01 OHM 1% 3/4W 2010 | TLM2HER01FTE.pdf |