| Manufacturer Part Number: | SRR1005-681K |
|---|---|
| Manufacturer: | Bourns Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9610 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 680µH Shielded Wirewound Inductor 260mA 2.3 Ohm Max Nonstandard |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SRR1005-681K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SRR1005-681K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Magnetic Product Overview | |
| RoHS Information | SRR1005 Series Material Declaration | |
| 3D Model | SRR1005.stp | |
| PCN Design/Specification | S(D,R)R1005 Mounting Base Jun/2010 | |
| PCN Assembly/Origin | Magnetic products Oct/2013 | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | SRR Series | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | Bourns Inc. | |
| Series | SRR1005 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Type | Wirewound | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 680µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 260mA | |
| Current - Saturation | 380mA | |
| Shielding | Shielded | |
| DC Resistance (DCR) | 2.3 Ohm Max | |
| Q @ Freq | 37 @ 796kHz | |
| Frequency - Self Resonant | 2.6MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C | |
| Frequency - Test | 1kHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | Nonstandard | |
| Size / Dimension | 0.500" L x 0.394" W (12.70mm x 10.00mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.205" (5.20mm) | |
| Standard Package | 600 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SRR1005-681K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SRR1005-681K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Bourns Inc. all series components. The condition of SRR1005-681K is new and unused, you can buy SRR1005-681K Bourns Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SRR1005-681K.
| CD18FD471JO3 | 470pF Mica Capacitor 500V Radial 0.642" L x 0.201" W (16.30mm x 5.10mm) | CD18FD471JO3.pdf | |
| APGN111-1REC4-30044-1 | CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR TOGGLE | APGN111-1REC4-30044-1.pdf | |
| BZX79C3V3_T50R | Zener Diode 3.3V 500mW ±5% Through Hole DO-35 | BZX79C3V3_T50R.pdf | |
| CG8418AA | IC MEMORY 1GB FLASH 3.0V 56TSOP | CG8418AA.pdf | |
| S-13A1F31-U5T1U3 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.1V 1A SOT-89-5 | S-13A1F31-U5T1U3.pdf | |
| VE-24X-CY-B1 | CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W | VE-24X-CY-B1.pdf | |
| VE-B4J-CY-B1 | CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W | VE-B4J-CY-B1.pdf | |
| BOB-09118 | ILD213T - Interface, Optoisolator Evaluation Board | BOB-09118.pdf | |
| CA3101F28-21SBF80A176 | 37 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp Gold | CA3101F28-21SBF80A176.pdf | |
| KJA6T11W98SNL | 6 Position Circular Connector Plug for Female Contacts Free Hanging (In-Line) Shielded | KJA6T11W98SNL.pdf | |
| KPTC06F22-41S | 41 Position Circular Connector Plug for Female Contacts Free Hanging (In-Line) Strain Relief | KPTC06F22-41S.pdf | |
| 67996-434HLF | 34 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Tin | 67996-434HLF.pdf | |
| 20020011-H221B01LF | 22 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.200" (5.08mm) 270° Free Hanging (In-Line) | 20020011-H221B01LF.pdf | |
| EXB-28V4R3JX | RES ARRAY 4 RES 4.3 OHM 0804 | EXB-28V4R3JX.pdf |