| Manufacturer Part Number: | SRR1005-272K |
|---|---|
| Manufacturer: | Bourns Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 2.7mH Shielded Wirewound Inductor 120mA 8.6 Ohm Max Nonstandard |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SRR1005-272K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SRR1005-272K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Magnetic Product Overview | |
| RoHS Information | SRR1005 Series Material Declaration | |
| 3D Model | SRR1005.stp | |
| PCN Design/Specification | S(D,R)R1005 Mounting Base Jun/2010 | |
| PCN Assembly/Origin | Magnetic products Oct/2013 | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | Bourns Inc. | |
| Series | SRR1005 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Type | Wirewound | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 2.7mH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 120mA | |
| Current - Saturation | 180mA | |
| Shielding | Shielded | |
| DC Resistance (DCR) | 8.6 Ohm Max | |
| Q @ Freq | 55 @ 252kHz | |
| Frequency - Self Resonant | 1.2MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C | |
| Frequency - Test | 1kHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | Nonstandard | |
| Size / Dimension | 0.500" L x 0.394" W (12.70mm x 10.00mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.205" (5.20mm) | |
| Standard Package | 600 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SRR1005-272K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SRR1005-272K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Bourns Inc. all series components. The condition of SRR1005-272K is new and unused, you can buy SRR1005-272K Bourns Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SRR1005-272K.
| TVX1C470MAD | 47µF 16V Aluminum Capacitors Axial, Can 2000 Hrs @ 85°C | TVX1C470MAD.pdf | |
| C901U360JYSDAA7317 | 36pF 400VAC Ceramic Capacitor SL Radial, Disc 0.276" Dia (7.00mm) | C901U360JYSDAA7317.pdf | |
| B32560J8272K289 | 2700pF Film Capacitor 400V 630V Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked 2-DIP | B32560J8272K289.pdf | |
| TA35-EKDTF050C0 | CIR BRKR THRM 5A 240VAC ROTARY | TA35-EKDTF050C0.pdf | |
| ESC25DRYI | CONN EDGECARD 50POS DIP .100 SLD | ESC25DRYI.pdf | |
| FD3680002 | 36.864MHz CMOS XO (Standard) Oscillator Surface Mount 3.3V 15mA Enable/Disable | FD3680002.pdf | |
| 1N3004A | Zener Diode 91V 10W ±5% Chassis, Stud Mount DO-213AA | 1N3004A.pdf | |
| M5LV-128/120-12YC | IC CPLD 128MC 12NS 160QFP | M5LV-128/120-12YC.pdf | |
| RP20-4815DFR/XC | CONV DC/DC 20W 18-75VIN +/-15VOU | RP20-4815DFR/XC.pdf | |
| TVP00RL-11-99HN | 7 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp Gold | TVP00RL-11-99HN.pdf | |
| CRB3A4E183JT | RES ARRAY 4 RES 18K OHM 1206 | CRB3A4E183JT.pdf | |
| CMF60511R00FKR6 | RES 511 OHM 1W 1% AXIAL | CMF60511R00FKR6.pdf | |
| RNC55H48R7FSR36 | RES 48.7 OHM 1/8W 1% AXIAL | RNC55H48R7FSR36.pdf |